21 червня у Лондоні розпочнеться Ukraine Recovery Converence – великий захід, присвячений відбудові України під час та після війни з РФ. Що українська сторона може запропонувати потенційним інвесторам і на що вона може розраховувати натомість.
У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.
Багатомільярдна програма з розбудови енергетики до 2050 року, про яку Forbes писав наприкінці минулого тижня, є лише частиною з того, що українська делегація презентує на великій конференції відновлення України у Лондоні.
Протягом 21-22 червня українські посадовці представлять цілу низку проєктів: від концептуального бачення трансформації економіки на сотні мільярдів доларів до «Prozorro для відбудови». На полях конференції відбудеться і «фінансовий Рамштайн». У Лондон також приїхали представники українського бізнесу.
Акценти на довгострокових планах, що вимагають інвестицій чи не у трильйон доларів, викликають асоціації з аджендою, яку Україна представляла у Лугано рік тому. Тоді уряд показав свою версію «плану Маршалла» – десятирічну програму відбудови України на $750 млрд, що швидше налякало потенційних донорів.
Цьогорічна конференція має помітні відмінності, за рахунок яких українська делегація має усі шанси повернутися до Києва не з пустими руками.
Про що йдеться? Та з чим Україна приїхала до столиці одного з ключових союзників?
Як Україна готувалася до конференції у Лондоні та хто туди поїхав
За рік, що пройшов після конференції у Лугано, назва цього міста у контексті української відбудови стала швидше «мемом», ніж синонімом успішного фандрейзингу. «Тоді у нас був величезний план, який ніхто не міг прочитати, та не було розуміння, яку економічну політику ми хочемо проводити», – констатує один із посадовців, який попросив не згадувати його імені у цій статті.
У Швейцарії Україна дійсно презентувала всеосяжний план на $750 млрд до 2032 року. Він базувався на 15 основних «національних програмах», розроблених Нацрадою відновлення протягом весни 2022-го. Цей орган складався з 24 робочих груп, у його роботі брали участь понад дві тисячі експертів із громадського сектору, парламенту, уряду та Офісу президента (ОП).
Такий підхід не вразив донорів: українська делегація повернулася додому зі словами підтримки, але без грошей. Після цього заходи, присвячені Україні, відбувалися у Берліні, Парижі та Римі, однак саме лондонська конференція мала стати кульмінацією у пошуках України порозуміння з потенційними донорами.
Підготовка до Лондона проходила у значно вужчому колі. Процес координував заступник голови (ОП) з питань економічної політики Ростислав Шурма, були залучені Офіс реформ Кабміну та окремі міністерства, каже на правах анонімності співрозмовник із команди президента, знайомий з процесом підготовки. Складати напрацювання разом допомагала Київська школа економіки, уточнює один з учасників консультацій з боку уряду.
Девʼять депутатів з економічного, фінансового, бюджетного та антикорупційного комітету, з якими спілкувався Forbes, зазначили, що не були залучені до підготовки проєкту. Лише два з них частково бачили програму, яку українська делегація презентуватиме 21-22 червня. «Це була таємниця за сімома замками», – каже один із нардепів.
Згідно з розкладом конференції, який є у розпорядженні Forbes, свої проєкти під час конференції URC 2023 мають представити:
Заступник голови ОП Шурма.
Міністерка економіки Юлія Свириденко та її заступник Олександр Грибан.
Міністр розвитку громад та інфраструктури Олександр Кубраков і його заступниця Олександра Азархіна.
Очільник Мінцифри Михайло Федоров.
Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Міністр енергетики Герман Галущенко.
Міністр фінансів Сергій Марченко, який братиме участь у засіданні платформи донорів «фінансовий Рамштайн».