Уряд вирішив відбудувати Каховську ГЕС. Нова станція може бути біль потужнішою та екологічнішою, проте її вартість – $1 млрд. Чи потрібна вона Україні? Бліц-інтервʼю з керівником «Укргідроенерго» Ігорем Сиротою.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
18 липня уряд прийняв постанову про експериментальний проєкт з початку відбудови Каховської ГЕС, який розбитий на два етапи.
Перший — проєктування тимчасових гребель Каховського гідровузла та будівництво підпірної споруди біля Дніпровської ГЕС.
Другий етап розпочнеться після відновлення контролю України над територією навколо зруйнованої Каховської ГЕС. Він передбачає: обстеження та демонтаж зруйнованих споруд; розробку проєкту будівництва Каховської ГЕС; зведення тимчасової греблі.
Лише після цього розпочнеться будівництво нової гідроелектростанції. Якою вона буде та чи потрібна, розповів Forbes у бліц-інтерв’ю керівник «Укргідроенрго» Ігор Сирота.
Яка мета відбудови Каховської ГЕС? В чому її важливість для української енергосистеми, адже зараз стрімко розвиваються energy storage?
Важливість ГЕС для енергосистеми на пʼятому місті в порядку денному. Важливіші питання, які повʼязанні з існуванням Каховського водосховища:
Як покрити дефіцит води в Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, які залежали від поставок з Каховського водосховища? Херсонська область втратила 94% води для сільського господарства та промисловості. Втрата Дніпропетровської області – 64%, Запорізької – 70%. Повноцінної альтернативи немає.
Як компенсувати втрату зрошувальної системи, яка живилась з Каховського водосховища? Також без Каховського водосховища неможливо відновити водопостачання Криму після деокупації.
Як забезпечити водою Запорізьку АЕС після деокупації? Повноцінний запуск станції після деокупації неможливий без відновлення Каховського водосховища.
Як забезпечити річкове судноплавство Дніпром? Зараз глибина на місці Каховського водосховища — до 2 м проти 16 м водосховища.
Якщо ми зможемо розвʼязувати ці питання без відновлення Каховської ГЕС, то тоді можна буде обговорювати, чи є доцільність будівництва гідроелектростанції. Проте наразі ГЕС – єдине розвʼязання цих проблем.
Яка роль станції для енергосистеми?
Миколаївська, Херсонська, а також частина Дніпровської та Запорізької області мають в Україні найбільше сонячних днів, також це найбільша вітрова зона. Тому ці регіони найбільше підходять для розвитку зеленої енергетики. Генерація вітрових та сонячних електростанції малопрогнозована, тому має балансуватись традиційною генерацією – тепловими, чи гідроелектростанціями. Саме тому на півдні України має бути потужна гідроелектростанція для балансування зеленої енергетики.