Атомні енергоблоки йдуть у планові ремонти, а українці використовують більше електроенергії через спеку. «Укренерго» просить українців заощаджувати з 16:00 до 23:00, але віялові відключення поки не запроваджує. Який дефіцит електроенергії в системі, чому можливі вимкнення у серпні та чого чекати взимку?
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
«Серпень буде важким місяцем», – каже керівник «Укренерго» Володимир Кудрицький на брифінгу 27 липня. Причина – енергоблоки атомних станцій, які виробляють найбільше електроенергії в країні, виведуть у ремонт, пояснив він. Невідомо, яка потужність АЕС буде недоступною, оскільки графік ремонтних робіт «Енергоатома» засекречено на час війни.
Минулої зими російські обстріли пошкодили всі теплові та гідроелектростанції, а також мережі. Зараз енергосистему відновлюють, що дозволяє зменшити кількість відключень та збільшує споживання електроенергії. «Укренерго» виконала близько 60% запланованих ремонтів, сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль 25 липня. Протягом літа споживачів в Одеські, Київській і інших областях вимикали через пошкодження енергомереж і ремонтні роботи.
Найменше потужності в системі буде найближчими тижням, каже Кудрицький. «Розраховуємо впоратися зі збільшеним навантаженням в умовах зменшеної кількості енергоблоків електростанцій у роботі», – додає він.
У серпні і вересні дефіцит генерації складатиме 1200 МВт, або близько 10% споживання, пише у Facebook колишня в. о. міністра енергетики Ольга Буславець. Дефіцит електроенергії в системі – це різниця між рівнем споживання та генерацією, пояснює Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики. Цього літа ще не було критичного дефіциту, каже він. Протягом червня-липня обсяги нестачі електроенергії залежали від погоди та доходили до 500-600 МВт, додає він.
Дефіцит покривався імпортом. Також у червні «Укренерго» кілька разів запитувало аварійну допомогу від сусідніх країн. Наприклад, 27 червня Україна отримувала з Румунії додаткові 150 МВт щогодини з 19:00 до 23:00. Аварійна допомога – це екстрений захід для подолання позаштатної ситуації в енергосистемі, яку неможливо передбачити, повідомила пресслужба «Укренерго».
Чи допоможе імпорт електрики
«Тільки імпорт допоможе покрити дефіцит генерації у серпні і вересні», – вважає Буславець. Технічно Україна може імпортувати з Європи до 1200 МВт електроенергії – саме таку пропускну спроможність погодила ENTSO-E.
Проте Україна досі імпортувала лише 30% цього обсягу. Наприклад, 26 липня у вечірній пік споживання в Україну – 350 МВт зі Словаччини та до 5 Мвт – з Молдови, за даними «Укренерго».
Чому Україна використовує тільки третину імпорту? Дозволені 1200 МВт діляться між сусідніми країнами, каже представник великої енергетичної компанії, який попросив не називати його імені і посади у статті, бо він не уповноважений коментувати такі питання. Наприклад, 350 МВт – максимально допустимий обсяг імпорту зі Словаччини, за даними ExPro Consulting. Решта припадає на Польщу, Румунію та Угорщину.
Через велику різницю в цінах, імпорт з Польщі не вигідний, каже співрозмовник в енергетичній компанії. На 27 липня середня ціна кіловата в Польщі близько 5,2 грн, а в Україні – 4,2 грн, за даними «Оператора ринку».
Чому немає імпорту з Румунії й Угорщини, де ціни співставні з українськими? «Вони чекають європейських правил розподілу прибутку при доступі до перетину», – додає співрозмовник в енергетичній компанії.
Йдеться про спільні аукціони за доступ до міждержавних ліній електропередачі із розподілом прибутку 50/50 між «Укренерго» та операторами системи передачі Румунії та Угорщини. Очікується, що відповідні угоди будуть підписанні восени.
До того ж зі Словаччини та Молдови імпортна електроенергія заходить в Україну не рівним графіком, а в окремі години, переважно вранці та ввечері, каже Михайло Волошин, керівник департаменту енергетичних проєктів «ЕРУ Трейдінг». «Прогнозуємо різницю цін між країнами та імпортуємо у ті години, коли це вигідно», – пояснив він. До 18 липня Україна експортувала електрику в денні години та імпортувала вранці та ввечері. Зараз експорт електрики відсутній, каже Кудрицький. «В планах експорту теж немає, – додав він. – Експорт можливий, тільки коли є профіцит. Таке буває рідко».
Завдяки розширенню граничних цін на електроенергію кількість годин, коли імпорт електроенергії комерційно вигідний, збільшилася, додає Волошин.
Чи покриє імпорт дефіцит взимку? В опалювальний сезон імпорту не буде через його збитковість, прогнозує Волошин. За поточними форвардними цінами у Європі українські граничні ціни дозволятимуть імпортувати до середини осені, додає він. Раніше «Укренерго» виступало за повне зняття обмежень цін на електрику в Україні, щоб імпортувати максимальні обʼєми електрики в разі необхідності.
Чи купляти генератори на зиму? «Якщо генератор є, його варто підготувати до опалювального сезону, – каже керівник «Укренерго» Кудрицький. – Це гарна ідея. Нехай буде про всяк випадок».