Компанії, які хотіли купувати сировину в «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»,отримали 30 відмов. Там визнають, що росіяни зацікавлені та хочуть купувати українську сировину. Проте всіх контрагентів перевіряють за 3 рівнями захисту.
Про це йшлося під час пресконференції представників Фонду держмайна та «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії” (ОГХК) у відповідь на звинувачення у продажу сировини рф.
У Фонді запевнили, що на різних рівнях впродовж місяця перевіряють усіх контрагентів, які хочуть купувати українську сировину. Якщо компанія пройшла перевірку, то має надати сертифікат кінцевого споживача. Тобто підтвердження, що продукцію не перепродали росії.
Через такий контроль 30 компаній, які хотіли купувати в ОГХК, отримали відмову.
Чому виник скандал
7 серпня на сайті «РБК-Україна» вийшов матеріал про те, що «російська оборонна промисловість продовжує одержувати сировину для виробництва титану з України».
Загалом йшлося про контракти «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії» та «Запорізького титано-магнієвого комбінату». Директорами або засновниками компаній-покупців титанової сировини нібито були росіяни чи мешканці окупованого Криму.
Нагадаємо, що український уряд вважає ільменітовий концентрат сировиною «подвійного призначення». Тобто це продукція, яка може використовуватися не тільки у мирному будівництві, а ще в оборонці. Вивіз цього концентрату держава контролює та після перевірки надає, або не надає дозвіл на співробітництво.
Заступник голови Фонду державного майна України Олександр Федоришин
За словами заступника голови Фонду державного майна Олександра Федоришина, компанії, які купують сировину мають підтвердити, що вони не перепродали її росії. Для цього вони мають надати сертифікат кінцевого споживача. Такі документи по покупцях, які перелічені в матеріалі, у Фонді є.
«Говорячи про відповідальність особи, яка порушить цю вимогу, то вона понесе адміністративну і кримінальну відповідальність. Для того, щоб отримати дозвіл (на поставку сировини – ред.) подаються документи. Якщо вони не відповідатимуть фактичному стану, це кваліфікуватиметься як підроблення документів. Говорячи про нацбезпеку, ці дії кваліфікуює, швидше за все, 111-та Кримінального кодексу», – заявив Олександр Федоришин.
За українським законодавством, за підроблення можна отримати до 5 років тюрми (за ст. 358 та 366 Кримінального кодексу України). А за статтею 111 Кримінального кодексу (державна зрада) про яку говорив представник Фонду держмайна, можуть засудити до довічного ув’язнення.
Кому це може бути вигідно
Після публікації статті в Фонді держмайна спростували всі звинувачення та заявили, що «інформація не відповідає дійсності». Те саме говорили й під час пресконференції, хоча не наводили прізвища та не надавали документи, посилаючись на вимоги контрактів та таємність даних.
Однак у Фонді мають свою версію, чому матеріал про нібито бізнес с рф вийшов саме зараз.
Компанію все ніяк не можуть продати. Фото з соцмереж
«В четвертому кварталі ОГХК та інші компанії заплановані до приватизації. Можливо, ця стаття має іншу свою природу, яка вигідна тим, хто проти приватизації підприємства», – заявив заступник голови Фонду державного майна.
За даними журналу Forbes, «Обʼєднану гірничо-хімічну компанію» вже вчетверте готують до приватизації. Серед причин, за яких її не могли приватизувати раніше називають застарілу оцінку балансових запасів руди та судовий спір навколо родовища на Житомирщині з Group DF Дмитра Фірташа.
За даними на 2020 рік, ОГХК входить у десятку найбільших видобувників титанових і цирконієвих руд у світі та є найбільшою в Європі. Понад 60% продукції експортується до країн Азії: 39% до Китаю, 12% до Японії, 9% до Туреччини.
Правоохоронці підтверджують, що рф вивозить до себе український титан
Проте підозри, що титанову сировину таки вивозять з України до росії, підтверджують в СБУ. В червні 2023 року правоохоронці затримали у Дніпрі росіянина Олександра Федосеєва. Він може бути причасним до прихованого вивезення до рф титанової сировини з родовищ Демурінського гірничо-збагачувального комбінату на Дніпропетровщині.
Раніше Інформатор писав, що у ЗСУ розповіли, чим загрожує підрив окупантами “Кримського титану”.