Курс гривні після рішення НБУ, прогнози щодо інфляції та очікування фінансової допомоги США. Інтерв’ю заступника голови Нацбанку Сергія Ніколайчука

Курс гривні після рішення НБУ, прогнози щодо інфляції та очікування фінансової допомоги США. Інтерв’ю заступника голови Нацбанку Сергія Ніколайчука - INFBusiness

Як минув перший день з «керованою гнучкістю курсу», чи покращить Нацбанк свій макропрогноз, що буде із золотовалютними резервами та чому не увесь бізнес повертає експортну виручку розповів заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук – гість щотижневого YouTube-проєкту «Business Breakfast з Володимиром Федоріним» від Forbes

Про попит на валюту у перший день «гнучкого курсу»

Ми очікуємо, що після сплеску попиту у перший день надалі він поступово згасатиме в міру того, як учасники ринку звикатимуть до нової реальності. Період звикання триватиме тиждень чи максимум два.

Низка продавців валюти вирішили притримати продажі та спочатку подивитися, як розвиватиметься ситуація. Водночас покупці активізувалися, певною мірою тестували нову систему. У перший день обсяги торгів були близькими до $600 млн. 

Обсяги інтервенцій НБУ були вищими, ніж зазвичай, але це було очікувано. Ми здійснили цей крок з впровадження керованого гнучкого курсу з позиції сили, маючи достатній обсяг міжнародних резервів, щоб погасити додатковий попит у перші дні.

Як у готівковому ринку небанківських фінустанов, так і в сегменті безготівкових інструментів, які є в банках, попит зріс приблизно на третину. На нашу думку, це природна реакція населення, гравців на ринку.

Спочатку курс зріс на 20-30 копійок. Десь з середини дня, 3 жовтня, коли населення побачило, що ситуація особливо не змінилася, курс на міжбанківському ринку стабільний та залишається близьким до офіційного, тенденція розвернулася і більшу частину послаблення курс відіграв.

Про вибір дати переходу, чому це не сталося влітку

Під час обрання дати для переходу НБУ орієнтувався на передумови та забезпечення їхньої сталості. Нині інфляція стрімко знижується і вже опустилася нижче 10%, а рівень міжнародних резервів два місяці перебуває на рівні понад $40 млрд.

І за процентними ставками ми бачимо досить хорошу картинку, попри початок циклу пом’якшення монетарної політики. Ставки за депозитами та ОВДП залишаються досить привабливими з огляду на очікувані рівні інфляції.

Ми свідомо планували оголосити про це рішення саме у понеділок, щоб мати можливість контролювати ситуацію на ринку в наступні чотири дні до перших вихідних. Фактор початку чи кінця місяця не мав суттєвого значення. Справді, на початку місяця відкриваються нові ліміти для покупки валюти населенням. Однак, на нашу думку, це тимчасовий фактор, який не надто впливає на ситуацію з чистим попитом чи готівковим курсом.

Чому НБУ перейшов до гнучкого курсу зараз, а не, наприклад, влітку, коли готівкова гривня зростала? З огляду на макроекономічні передумови зараз ми знаходимося в кращій ситуації. Зокрема, на початку літа інфляція все ще була вищою за 10%. За міжнародними резервами – у липні було досягнуто історично найбільшого значення (понад $40 млрд) і ми знаходилися вище цього рівня у серпні.

Також НБУ потрібно було пересвідчитися, що відсоткові ставки, які комерційні банки підвищили за своїми депозитами, не почнуть одразу реагувати на поступове ослаблення монетарної політики.

Тож ми працювали над створенням додаткових буферів, які дозволили б нам переходити до гнучкого курсу з позиції сили. Також потрібно було провести підготовчу роботу як з операційної, так і з комунікаційної точки зору.

Макропрогноз НБУ

НБУ переглядатиме прогноз з інфляції на цей рік у бік зниження, а прогноз щодо ВВП – у бік підвищення

В останні місяці інфляція знижується стрімкіше, ніж ми закладали у липневий макропрогноз (поточний прогноз, складений у липні – 10,6% на кінець 2023 року та 8,5% – на кінець 2024-го, – Forbes). З ВВП ситуація теж краща, ніж НБУ очікував, коли прогнозував зростання цьогоріч на 2,9%. 

Ми бачимо дуже хорошу ситуацію у сільському господарстві. Це один із факторів, чому інфляція нижча цього року – через високий врожай і зернових, і олійних, і овочів та фруктів.

НБУ, з високою ймовірністю, переглядатиме прогноз міжнародних резервів у бік підвищення, порівняно з липневою оцінкою. Завдяки кращій ситуації на валютному ринку, особливо в середині січня та в середині вересня, і через відсутність проблем з офіційним фінансуванням.

Що стосується того, як впливає перехід до керованої гнучкості обмінного курсу на макроекономічні прогнози. Я думаю, що на цей рік ефект від переходу до керованої гнучкості обмінного курсу на ВВП чи інфляцію буде близьким до нуля. У нас не змінюється націленість на те, щоб забезпечити курсову стійкість. Якщо раніше вона була забезпечена за рахунок фіксації обмінного курсу, зараз ми дозволятимемо незначні коливання, згладжуючи їх за допомогою валютних інтервенцій. 

Все, що потрібно знати про відмову від фіксованого курсу валют (і макроекономіку країни). Інтервʼю заступника голови Нацбанку Сергія Ніколайчука /Фото 1

Про ситуацію з обліковою ставкою

Чи змусить нас перехід до керованої гнучкості тримати довше високу облікову ставку?

Ми не сприймаємо новий режим лише як девальвацію. Механізм, який ми запровадили, дозволить курсу рухатися в обидва напрямки. У перший день офіційний курс послабився на дві копійки, що було узгоджено з великим попитом на валюту. Надалі курс буде реагувати на зміни ситуації на ринку. 

Наші заходи для забезпечення привабливості гривневих активів виявились достатньо ефективними. Банки почали пропонувати своїм клієнтам значно вищі ставки за строковими депозитами, зі строком понад три місяці. Ставки за гривневими ОВДП залишаються відносно незмінними. Покращення інфляційних очікувань показує, що реальна дохідність цих інструментів зросла.

За нашим базовим сценарієм, після короткострокової турбулентності попит на валюту стабілізується і ми зможемо продовжити цикл поступового помʼякшення монетарної політики, зберігаючи привабливість гривневих активів.

Про повернення до інфляційного таргетування 

Щоб повертатися до інфляційного таргетування, ми маємо бути впевненими у комфорті своїх інфляційних прогнозах. Ми маємо перевести інфляцію до цілі у 5% на прогнозному горизонті.

Закінчення війни суттєво полегшило б створення потрібних умов, але повністю виключати, що ми зможемо повернутися до інфляційного таргетування навіть до закінчення війни, я б не став. 

Про повернення до фіксованого курсу

Ми не розглядаємо повернення до фіксованого обмінного курсу як базовий сценарій. Зараз НБУ фокусується на курсовій стійкості, суттєво згладжуючи валютні коливання.  

Нацбанк враховуватиме ризики з липневого макроекономічного прогнозу при зміні поведінки на валютному ринку. А саме це безпосередньо воєнні ризики, ризики, повʼязані з міжнародним фінансуванням, з логістикою української продукції на закордонні ринки. А також ситуація з функціонуванням морських і річкових портів на Дунаї та можливістю експортувати нашу продукцію через сусідні країни.

Про повернення кредитів іноземним контрагентам

Власне, наше рішення перейти до гнучкого керованого курсу – це один з важливих кроків для переходу до другого етапу, який дозволить бізнесу сплачувати відсотки за своїми кредитами та повертати дивіденди іноземним інвесторам.

Наші валютні обмеження є важливим елементом стабілізації макрофінансової ситуації в країні. Повна лібералізація фінансового рахунку призведе до значного відпливу капіталу. Враховуючи наявні ризики, ми не можемо собі це дозволити. 

Реалізація другого етапу дорожньої карти помʼякшення валютних обмежень залежатиме від реакції ринку на збільшення гнучкості, від того, як розвиватиметься ситуація надалі на валютному ринку, якими будуть наші міжнародні резерви, якими буде перспектива міжнародної допомоги. 

Про повернення експортної виручки

На сьогодні відповідно до валютного законодавства у компаній-експортерів є 180 днів для завершення розрахунків за зовнішніми економічними контрактами. Компанії цим користуються і затягують повернення експортної виручки.

Цьогоріч ситуація покращилась у порівнянні з минулим роком. Втім, недоброчесні гравці на ринку знаходять варіанти, як взагалі не повертати валюту в країну. 

У цьому напрямку ми, скоріш за все, активізуємо свої зусилля для мінімізації непродуктивного відпливу валюти з країни.

Щодо прогнозу по золотовалютних резервах

Наразі ми бачимо, що в четвертому кварталі у нас можуть бути додаткові обсяги міжнародної підтримки Сполучених Штатів у розмірі $3,3 млрд (цьогоріч передбачалося $42 млрд міжнародної підтримки, більшість з якої ми вже отримали). Це може дати нам додаткову підтримку резервів. Втім, може бути додатковий попит на валюту у короткостроковий період у звʼязку з проведенням керованої гнучкості. Але я все-таки очікую, що ми розглядатимемо прогноз щодо резервів у бік підвищення. 

Чому на міжбанк можуть виходити банки, а населення – ні

Через свої банки фізичні особи можуть мати вихід на міжбанківський ринок. Для цього рівень заявки має бути відповідним, тому що ринок оптовий, а не роздрібний. 

Природа монетарних інструментів НБУ полягає в тому, щоб керувати ліквідністю дворівневої банківської системи. Перший рівень комерційних банків, другий рівень – центральних банків, які виконують важливу функцію в коридорах останньої надії. У рамках цієї дворівневої системи Національний банк проводить операції лише з комерційними банками, тоді як всі інші економічні субʼєкти вже проводять свої операції з комерційними банками.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *