Фото: narendramodi/X (раніше Twitter)
В Україні 23 серпня анонсовано візит прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді. Це його перший візит до нашої країни. І поки одні експерти вважають цей візит доленосним, а інші – просто протокольним, Коротко про розповідає про те, який він – головна людина Індії.
Виходець із нижчої касти
Нарендрі Моді 17 вересня виповниться 74 роки. Літня, але енергійна людина втретє стала прем’єр-міністром 1,4-мільярдної Індії і почала перетрушувати індійське суспільство, що злегка закостеніло, реформами. Причому взявся настільки енергійно, що закохався половину країни, а друга досі мріє відправити Моді разом з його реформами до бога Рами чи ще куди подалі.
Індія з доісторичних часів була поділена на касти, що визначали соціальну ієрархію в Індії, зокрема і взагалі курс розвитку країни. Було б логічно очікувати, що державу очолить представник якщо не вищої касти брахманів (священнослужителів, жерців), то хоча б кшатрій (правителів, воїнів, царів), але ні – Моді з касти дрібних торговців модх-ганчі. Нижче за них тільки недоторкані.
Але таке становище не завадило майбутньому прем’єр-міністру добре вчитися у школі, грати у драмгуртку та навіть писати для нього п’єси. Маленький Нарендра, крім цього, захоплювався плаванням, читанням і страшенно любив поговорити з людьми на різні теми, здобувши славу непоганого оратора та дискусіонера.
Після школи 18-річний Моді одружився з 17-річною красунею Джашодабен, з якою був заручений з дитинства. Після красивої релігійної церемонії Моді раптом поодинці поїхав у подорож країною і повернувся до молодої дружини лише через два роки. Ще через рік вони розійшлися, провівши один з одним загалом кілька місяців.
І надалі пан Моді «плутався у свідченнях», якщо постало питання про сімейне становище: він то ставив прочерк у цій графі, то вписував Джашодабен як свою дружину, то оголошував на мітингах, що не одружений і ніколи не був.
З моменту розлучення вони з дружиною так і не бачилися: весь цей час Джашодабен викладала у школі, а потім вийшла на пенсію. Вона молиться за свого чоловіка-не чоловіка в індійських храмах, жодного разу не сказала про нього жодного поганого слова і одного разу промовила журналістам, що хоче бути з ним.
– Якщо він покличе мене, я з нетерпінням чекаю на можливість почати з ним нове життя. Але він має покликати, – додала Джашодабен.
Важко сказати, що змусило молодого індійця знехтувати сімейним життям: чи то натхненність вченням Свамі Вівекананди, в якому особлива увага приділяється безпристрасному стану, у тому числі й сексуальній помірності. Чи то ступінь бакалавра політології Делійського університету, а згодом магістра – в Університеті Гуджарата, які вимагали початку негайних змін без огляду. Загалом, хоч би якими були причини, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді не оточений сім’єю, а лише товаришами по партії та охоронцями.
Нарендра Моді всіляко наголошує на своїй близькості до народу. Фото: ФБ Нарендра Моді
Все було добре, але…
Природно, гаряча кров Моді, яка змусила його переступити вікові закони індійського суспільства (у частині сім’ї та шлюбу, наприклад), відправила молоду людину прямо до табору опозиційної політики, де Моді із задоволенням брав участь у студентських протестах, вступив до партії «Раштрія сваямсевак сангх РСС, у перекладі – «Союз добровільних слуг батьківщини»), яку незабаром заборонили – а Моді пішов у підпілля. Потім вступив до «Бхаратії джанату парті» (БДП, перекладається як Індійська народна партія – і його шлях нагору пішов під гострим кутом: робота в штабі партії привела Моді на посаду її генерального секретаря, а потім посадила в крісло головного міністра (губернатора) штату Гуджарат.Це був 2001 рік.
З цього року в Індії загострилося протистояння індуїстів та мусульман. Віруючі підривали та вбивали один одного, палили будинки та громили магазини, відправляли під укіс пасажирські потяги або підпалювали їх разом із людьми. Після резонансних ексцесів у 2002 році стало зрозуміло, що глава штату Гуджарат, як би пом’якше висловитися, вирішив «подати мусульманам урок» (цитата з виступу Моді під час одного із засідань міністерства). Міністр не збирався вибачатися, лише недбало кинув на стіл керівництву партії заяву про звільнення з посади, але її не прийняли.
…І тому на виборах до парламенту Індії всю виборчу кампанію Моді було побудовано на критиці ісламу! Він був налаштований настільки різко, що перелякані США, а потім ЄС та Великобританія навіть відмовили йому у візі 2005-го – «за особливі порушення свободи віросповідання». Потім заборону тихенько зняли та візу дали – мабуть, позицію Моді почали вважати виправданою.
Загалом правління Моді в Гуджараті було цілком пристойним: штат знизив рівні безробіття та бідності, підняв ВВП та показники грамотності серед населення. У 2013 році на виборах до нижньої палати парламенту Індії партія висунула його кандидатом у прем’єри. Тоді передвиборна кампанія Нарендри Моді запам’яталася через використання голограм для виступів перед виборцями – він водночас був присутнім на сотнях політичних мітингів своїх прихильників. Обіцяв, ясна річ, зростання економіки та зміцнення національної безпеки. З тим і переміг 26 травня 2014 року, ставши прем’єр-міністром Індії вперше.
Чи то помірність, зіграла свою роль, чи то харизма Моді, але Індію в наступні роки лихоманило в хорошому сенсі цього слова. З подачі прем’єр-міністра будувалися тисячі кілометрів автомагістралей, у країну потекли іноземні інвестиції і за п’ять років прем’єрства Моді їхній обсяг збільшився майже вдвічі. Прем’єр провів грошову реформу і вилучив з обігу купюри номіналом у 500 і 1000 рупій як ті, що найбільше підробляють і використовуються терористами. І навіть знову потоваришував із Пакистаном, з’їздивши на весілля онуки тамтешнього прем’єра Наваза Шаріфа.
За рівнем популярності країни він близький до Махатме Ганде (портрети політиків розташовані поруч) – його індійці обожнюють. Фото: ФБ Нарендра Моді
…стало раптом важко
Звісно, 2019-го на виборах партія Моді знову виграла, а він зберіг прем’єрське крісло. Але все пішло не так гарно, як уперше. Загострився вічний конфлікт із Пакистаном за регіон Кашмір – стрілянина, вибухи терористів-смертників, взаємне знищення літаків, перестрілки на кордоні. Потім пандемія коронавірусу: Індія зайняла друге місце за кількістю тих, хто заразився, а дані про смерті взагалі закрила, при цьому ВООЗ нарахувала 4 млн померлих – більше, ніж у будь-якій іншій країні.
А Моді, до речі, хоч і перебудував оперативно-індійську фармацію на випуск антиковидних вакцин, але проводив мітинги і взагалі пом’якшував карантинні вимоги. Потім виникли хвилювання на кордоні з Китаєм (обидві сторони прикордонників з’ясовували стосунки за допомогою каменів та палиць, не застосовуючи зброю), потім – на кордоні з М’янмою, де в релігійній сутичці зійшлися індуїстське плем’я мейтей та християнські племена куки та нага, а розлучати їх довелося Індійська армія.
І весь цей час прем’єр-міністр Індії зберігав мовчання, за що був битий вотумом недовіри від своїх опонентів щодо парламенту. Слава Крішне, вотуму вдалося уникнути, до того ж наближалися наступні вибори – 2024 року, де Моді знову блищав як наречена на індійському весіллі.
Відновивши у жовтні 2023-го храм Рам Мандір, який індуїсти вважають місцем народження божества Рама, Моді очолив церемонію його освячення у січні цього року та отримав обожнення ще кількох мільйонів. Висловився різко негативно про опозицію, яка бажає «роз’єднати націю і відібрати в неї багатства та блага, щоб роздати понаїхали з великим числом дітей».
Антимігрантські (точніше – антиісламські) погляди Моді гарно лягли на його націоналізм, що просувається, як дух народу – і ще кілька мільйонів захопилися мудрим лідером, який думає про націю. Він міцно увійшов до тями індійців як народний лідер – завдяки і правильним словам, і «правильному» народному походження…
Та що там! У 2017 році однопартієць Нарендри Моді – 71-річний Рам Натх Ковінд став президентом Індії. І все б нічого, але Ковінд – представник касти недоторканних, нижчого індійського стану! Немислима для старої Індії подія та нормальна – для країни з «народним» прем’єром і таким самим президентом.
Моді вміє показати себе перед публікою. Фото: ФБ Нарендра Моді
А він взагалі який?
Нарендра Моді – вегетаріанець і тверезник, що веде досить скромний спосіб життя. Явний трудоголік та інтраверт, зарозумілий та ексцентричний. Усі виборчі кампанії Моді будувалися з його образі як особистості, а чи не лише політика і реформатора.
Прем’єр-міністр Індії вважається іконою моди за його фірмову накрохмалену вільну сорочку – курту – з короткими рукавами та костюм з неодноразово вишитым його ім’ям.
31 серпня 2012 року він опублікував пост у Google Hangouts, ставши першим індійським політиком, який спілкувався з громадянами у чаті у реальному часі. Нині кількість передплатників Моді у соцмережі Х – близько 50 млн осіб. Більше лише у Барака Обами та Дональда Трампа. Часто Моді часто публікує твіти мовою країни, до якої здійснює офіційний візит. Він дуже активний на інших платформах, включаючи YouTube, Facebook, Instagram, Sound Cloud, Linkedin та інші форуми. У повсякденному житті Моді говорить мовою хінді, але відомо, що він пише оповідання та вірші мовою гуджараті – однією з 23 офіційних мов Індії. Це рідна мова його штату.
За кількістю передплатників у соцмережах він входить до трійки світових лідерів. Разом з Обамою та Трампом. Фото: ФБ Нарендра Моді
Як повідомляє сайт індійського прем’єр-міністра, він починає свій день з йоги, яка зміцнює його тіло і розум і вселяє силу спокою. У 2014 році на пропозицію Моді ООН заснувала Міжнародний день йоги 21 червня.
Серйозний і богобоязливий прем’єр-міністр Індії неодноразово ставав фігурантом курйозів. Наприклад, у 2014 році на зустрічі з медпрацівниками в одній із лікарень Мумбаї Моді розповів, що історія про бога Ганеша, який має голову слона та тіло людини, свідчить про існування у Стародавній Індії пластичної хірургії.
А 2024-го індійський прем’єр на повному серйозі зізнався у своїй богообраності, сказавши, що бог Параматма послав його з певною метою. Моді навіть оголосив, що сумнівається у своєму народженні у традиційний спосіб.
«Коли моя мати була живою, я вірив, що народжений біологічно. Після її смерті, розмірковуючи над своїм досвідом, я був переконаний, що мене послав бог», – скромно проголосив прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді.
Нарендра Моді вважає, що він має божественне походження. Фото: ФБ Нарендра Моді
Источник: kp.ua