- Віталік Бутерін визнав необхідність зниження мінімального депозиту до 16 або 24 ETH.
- Запропоноване ним рішення підвищить вимоги до обладнання соло-стейкерів.
Співзасновник Ethereum Віталік Бутерін підтвердив важливість зниження мінімально необхідної кількості ETH для індивідуальної участі в стейкінгу і запропонував варіант рішення.
I think there's a sane version of this where we recognize that 32 ETH is much more of a barrier than bandwidth reqs, and temporarily do a trade where we up the bandwidth reqs a bit and in exchange drop the staking deposit minimum to eg. 16 or 24 ETH.
It's net-good for both…
— vitalik.eth (@VitalikButerin) October 3, 2024
Програміст приєднався до дискусії, розпочатої засновником EthHub і The Daily Gwei Ентоні Сассано. Відомий Ethereum-дослідник зазначив, що для забезпечення реальної децентралізації мережі другої за капіталізацією криптовалюти користувачі мають мати можливість запускати вдома повні ноди.
«Соло-стейкінг — це живе серце Ethereum, і ми повинні захищати його так само завзято, як і цінність ETH», — написав експерт.
У коментарях йому відповіли, що це пов’язано з досить високими вхідними бар’єрами, включно з певними технічними знаннями, вимогами до обладнання та необхідністю заблокувати чималу суму — 32 ETH (~$75 170).
На думку Бутеріна, саме останній пункт є найбільш серйозною перешкодою. Як варіант, він запропонував тимчасовий компроміс — скоротити мінімальний депозит до 24 або навіть 16 ETH, але дещо підвищити вимоги до пропускної здатності.
Рішення потребуватимуть технічних узгоджень і компромісів
Бутерін нагадав, що критерії швидкості передавання даних для операторів нод знизяться автоматично після впровадження в результаті запланованого оновлення Pectra протоколу PeerDAS.
У перспективі імплементація набору інструментів для соло-валідаторів Orbit SSF дасть змогу скоротити суму депозиту до 1 ETH, додав він.
«Згоден, є безліч наявних бар’єрів для входу в соло-стейкінг, і обладнання — найменший із них. Пропускна здатність і розмір ставки — найбільші перешкоди. І правильним підходом буде вирішувати це через досягнення низки горизонтів, а не за допомогою постійних бінарних компромісів», — підтримав його користувач під ніком Nelson.
Agree – there are multiple barriers to entry to becoming a solo staker in 2024, and hardware is the least of them. Bandwidth and stake are the largest blockers.
And treating this as a series of delivery horizons rather than permanent binary tradeoffs is the right approach.
— Nelson (@nelsonmckey) October 3, 2024
У середині вересня Бутерін звернувся до теми важливості індивідуального стейкінга як фактора безпеки та децентралізації мережі під час виступу на конференції Ethereum Singapore 2024.
Експерт звернув увагу на роль соло-валідаторів у запобіганні гіпотетичних атак 51%. Раніше він заявив про необхідність підготовки мережі до можливих подібних загроз.
У липні тімлід розробників рівня виконання Ethereum Петер Сіладьї висловив побоювання щодо розвитку блокчейна в бік централізації. У цьому ключі він прямо згадав PeerDAS, який серед інших змін поступово збільшить розмір масивів двійкових даних (BLOB) до 32 Мб.
За оцінкою Сіладьї, це якраз вдарить по домашніх стейкерах і стане їхнім «убивством у всіх на очах». Операторам нод знадобиться надійний інтернет-канал зі швидкістю не менше ніж 2,5 Гб/с, підкреслив розробник.
Бутерін не погодився з його твердженнями, зазначивши, що розробляються заходи щодо мінімізації негативних наслідків оновлень. До цього, у травні, співзасновник Ethereum підтримав Сіладьї, визнавши основними загрозами для децентралізації мережі MEV, ліквідний стейкінг і вартість запуску повної ноди.
BLOB, що з’явилися внаслідок квітневого хардфорка Dencun, дали змогу в рази знизити комісії в L2-екосистемі, особливо на базі технології Rollups.
Однак це призвело до падіння доходів блокчейна та інфляції ETH. У спільноті вже висловили ідею збільшення розмірів зборів за транзакції з об’єктами. Бутерін наголосив на збільшенні доступності ролапів і виступив за збільшення кількості BLOB у блоках.
Нагадаємо, засновник Cardano Чарльз Хоскінсон відзначив надто сильну залежність моделі управління Ethereum від Бутеріна, порівнявши це з диктатурою.