Без баржі з кавунами: коли з‘являться українські кавуни та що буде з цінами на овочі і фрукти

Без баржі з кавунами: коли з‘являться українські кавуни та що буде з цінами на овочі і фрукти - INFBusiness

В магазинах та на ринках щодня збільшується пропозиція вітчизняних овочів і фруктів нового врожаю. Це сприяє зниженню цін, на деякі позиції цінники просто “посипалися”. Та масового розпродажу поки що немає. А кавуни в цьому сезони будуть дуже дорогими.

Чи будуть цього сезону українські кавуни і за скільки їх продаватимуть

Головна інтрига цьогорічного плодоовочевого сезону – чи будуть українські кавуни. Після звільнення Херсонщини минулого року з’явилася надія, що ми знову зможемо ласувати фірмовими херсонськими кавунами.

Навесні місцеві фермери засіяли окремі угіддя баштанними. Хоча загалом таких площ було небагато.

«Великі території сільгоспземель на Херсонщині заміновані і поки що не придатні для обробки», – пояснив голова Економічного дискусійного клубу Олег Пензін.

Але ті баштанні, врожай яких все ж таки вдалося закласти, змило під час повені після підриву Каховської дамби. У соцмережах розійшлися відео, як херсонські фермери намагаються врятувати кавуни, виловлюючи їх з води.

«З урахуванням того збитків, завданих регіону після Каховської катастрофи, херсонських кавунів ми не побачимо кілька років», – каже Пензін.

Та цього року до вирощування кавунів активно підключилися інші регіони. «Засіяли навіть на Рівненщині, яка ніколи не вважалася за кавуновий край. Проте цього року десять місцевих господарств відвели плантації під баштанні. Також збільшили площі під кавунами на Одещині, Миколаївщині, у Дніпропетровській, Закарпатській областях. Але посіяти – ще не зібрати. Кавун – ягода примхлива, росте не скрізь. Тим більше, що цього року дуже підводить погода – Україну просто заливає дощами, мало сонця, а баштанні такого не люблять. Тому щодо врожаю вітчизняних кавунів та їх смакових якостей дуже великі питання. Незабаром ми дізнаємося відповіді. Сезон українського кавуна розпочнеться із серпня. Ціни будуть досить високими – від 30-50 гривень за кілограм, тому що продукція може опинитися у дефіциті», – зазначив Пензін,

Керівник відділу комунікацій торговельної мережі АТБ Сергій Демченко розповів нам, що у їхніх супермаркетах уже готуються приймати українські кавуни.

«Перший урожай збиратимуть орієнтовно після 20 липня на Одещині та на Миколаївщині. Потім підключиться Дніпропетровщина. Поки що торгуємо імпортними кавунами – з Туреччини, Єгипту, Румунії за ціною від 30 гривень за кілограм», – зазначив Демченко,

Імпортних кавунів зараз удосталь у будь-якій торговій мережі та на ринках. Цінники різні. Турецькі кавуни можна знайти за 25-27 гривень, грецькі та іспанські продають уже по 50-60. Це досить дорого, особливо якщо врахувати, що кавун – ягода важка, і може потягнути на 10 кілограм. Тобто доведеться віддати 250-600 гривень за штуку,

Але головний мінус – імпортні кавуни не завжди смачні.

«Вони й корисні не завжди. Справа в тому, що логістика зараз “довга”. З тієї ж Туреччини кавуни їдуть до нас до 10 днів, із Греції, Іспанії – до тижня. Щоб товар не зіпсувався в дорозі, кавуни вантажать у фури недозрілими, і вони дозрівають по дорозі. При цьому така технологія дозрівання не дозволяє кавуну набрати потрібну солодкість. Крім того, далеко не завжди витримуються температурні норми зберігання кавунів, тому до нас баштанні нерідко приїжджають вже в’ялими. А засіб для утримання вологи, яким покривають кавуни, дуже псує смакові якості, робить плоди «пластиковими», — додав Пензін.

В АТБ прогнозують, що після того, як на ринок надійдуть українські кавуни, середні ціни можуть знизитись.

«Та кавунів по 10 та навіть 20 гривень не буде. Загалом баштанні залишаться дорогими», – підсумував Пензин.

Ціни на малину обвалилися, вишні та абрикоса не вистачає

Справжні цінові віражі цього сезону спостерігаються по малині. Навесні імпортну малину продавали за рекордними цінами – до 1000-1200 гривень за кілограм.

Потім у міру надходження на ринок української продукції вартість ягід почала падати. І зараз вона впала до мінімуму. «Маліну можна купити по 25 гривень за кілограм, а на варення взагалі по 10-12 гривень», – каже Пензін. Тобто ціни за неповні два місяці впали у 100 разів.

Причина такого розпродажу – хороший урожай малини, причому не тільки у фермерів, а й у бабусь. Приватники масово вийшли на ринок, намагаючись заробити на врожаї із присадибного господарства хоч щось. І відразу пішло лавиноподібне зниження цін.

Щодо вишень, то їх цього року трохи менше, ніж минулого. Дощова погода відбивається і цьому сегменті, скорочуючи пропозицію. Якість вишні в роздріб – дуже різна, тому сильно відрізняються і ціни. Наприклад, на ринку на Оболоні нам запропонували вишню з Вінницької області по 50 гривень, але – дрібну та кислувату. А велика та солодка з Одеської області коштує вже 100 гривень за кілограм.

Абрикоси в роздріб продають по 120-150, і поки що дешевшати вони не збираються. При цьому ціни в опті значно нижчі — від 50-75 гривень за кілограм.

«Абрикоси надходять переважно імпортні. місцеві господарства відвантажують новий урожай дуже невеликими партіями. А деякі садівники повідомляють, що врожай практично втрачено через несприятливі погодні умови», — «Кісточкових цього сезону буде менше, ніж минулого року, частина врожаю загинула через весняні заморозки. Це стосується і абрикосу, і слив», — каже Олег Пензин.

Керівнік проекту «АПК-інформ: овочі та фрукти» Олександр Хорєв зазначає, що буквально на цьому тижні у продаж почали надходити вітчизняні яблука нового врожаю. І садівники виставили вищі цінники, ніж торік. Натомість весь минулий тиждень падали ціни на українську лохину (у результаті вони знизилися до 100-160 гривень за кілограм). Причина – масова поява на ринку продукції нового врожаю, який покупці не встигають з’їдати.

Овочі дешевшають, але можуть повернутися до зростання

З овочами ситуація стабільніша, ніж із фруктами — сезон вітчизняної продукції в самому розпалі, на ринку продовжує збільшуватися пропозиція від українських господарств,що збиває ціни.

Так, за даними Хорева, станом на 14 липня сильно подешевшали баклажани. Наприклад, на львівському ринку «Шувар» їхня вартість впала на 29% і стартує з 50 гривень за кілограм. На 23% подешевшали також ранні буряки (до 23-25 гривень за кілограм).

На київському ринку “Столичний” подешевшали:

  • на 60% – кабачки: до 8-10 грн за кг,
  • на 33% – рання капуста: до 12-13 грн,
  • на 50% – броколі: до 25-35 грн,
  • на 17% – рання картопля: до 17 грн,
  • на 8% – морква: до 55-60 грн,
  • на 35% – солодкий перець: до 75-100 грн. 

«Цього тижня найбільше зросла пропозиція буряків та капусти нового врожаю. Торгові мережі вже припинили закупівлю старого врожаю 2022 року та перейшли на ранні овочі. Ранні буряки подешевшали за тиждень на 28%, капуста – на 20%, – розповів Хорєв.

www.fruit-inform.com

Ціни за данними www.fruit-inform.com

За його словами, найближчим часом не очікується зростання цін за жодною категорією овочів, фруктів або ягід. Українські господарства продовжують збирати врожай, асортименти розширюються буквально щодня.

Втім, можуть бути неприємні сюрпризи через погоду. «Дощова погода позначається на врожаї деяких овочів, наприклад, томатів. Вони просто не дозрівають, і так і гніють зеленими. Отже, поки ситуацію рятують турецькі томати, які вже зайняли близько 30% нашого ринку», — каже Олег Пензин.

За даними «АПК-інформ: овочі та фрукти», цього тижня (станом на 14 липня) тепличні томати також трохи подорожчали та продаються по 45-70 гривень за кілограм. У середньому по ринку цінник від виробників помідорів – близько 60 гривень за кілограм, тоді як на цей час минулого року було трохи більше 50 гривень. Загалом, як каже Пендзин, по овочах поки що рано давати довгострокові прогнози, оскільки ситуація сильно залежить від погоди.

«Приміром, та ж цибуля, яка була дефіцитною і дорогою минулого сезону, і яку багато насіяли в цьому, не факт, що сильно подешевшає – урожай може просто згнити на полях через дощі», — підсумував експерт.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *