Голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олександр Клименко дав велике інтервʼю «Дзеркалу тижня». У першій частині розповів про справу ексголови Верховного Суду Князєва, реформу САП, у другій – чи є корупція у закупівлях Міноборони, у чому складність розслідування кейсів «Великого будівництва» та чи може САП стати незалежною від Офісу генпрокурора. Forbes зібрав головне з обох.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
Про роботу антикорупційного блоку
У моєму кабінеті все було заставлено ящиками з матеріалами кримінальних проваджень. Потрібно було швидко ухвалити рішення у справах, де спливали терміни слідства – «Роттердам+» та «Укрнафти».
Подолати корупцію повністю неможливо, але її можна зменшити.
В антикорупційному блоці немає слабкої ланки – кожен робить свою роботу. Головне на сьогодні – не втратити довіри між інституціями, бо це зведе нанівець усі наші напрацювання.
Про незалежність САП
САП має пройти крізь реальну реформу, стати незалежною юридичною особою, де можна проводити незалежний аудит. Хочу, щоб у законодавстві з’явилася норма про незалежну комісію, яка б складала звіт за результатами аудиту, і він був би підставою для звільнення керівника за прозорими та зрозумілими суспільству критеріями.
Якщо ми реально боремося з корупцією, а не робимо вигляд, залишати САП під крилом Офісу генерального прокурора неприпустимо. Головна проблема – конфіденційність. Якщо раніше з десяти проваджень два проходили успішно, то нині вже чотири з десяти – без зливів. Але шість – це завжди критичний витік. І це велика цифра.
Чому законопроєкт №8402 щодо посилення незалежності САП не пройшов правоохоронний комітет? Мабуть, тому, що ніхто не хоче інституційного та процесуального унезалежнення САП. Адже ми пропонуємо надати можливість керівнику САП вносити до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про народних депутатів. А це вже удар по політичній корупції.
Про справу Князєва, його телефон та кадрові зміни у САП
Справа голови Верховного Суду (ВС) Всеволода Князєва на фінішній прямій. Стосовно причетності до цього епізоду інших осіб, зокрема суддів ВС, – треба збирати докази, їх зараз недостатньо.
Реорганізація відділу процесуального прокурора у справі Князєва Олександра Омельченка не повʼязана з тим, що він нібито відправив телефон ексголови ВС на експертизу до Польщі.