Інженери з Пенсільванії розробили кремнієво-фотонний чип, який використовує світлові хвилі замість електрики для виконання складних обчислень. Про це йдеться на порталі Nature.
Для чипів характерні радикальне прискорення опрацювання даних і зменшення витрат енергії. Такі властивості особливо актуальні під час навчання систем штучного інтелекту.
Взаємодія світлових хвиль із кремнієм являє собою один із можливих шляхів створення комп’ютерів, що перевершують сучасні чипи. Останні, по суті, засновані на закладених у 1960-ті роки принципах.
Замість кремнієвих пластин однакової висоти інженери використовували такі, у яких у певних частинах є заглиблення приблизно на 150 нм. Саме перепади висоти дають змогу без додавання інших матеріалів керувати розповсюдженням світлових хвиль мікрочипом і виконувати математичні розрахунки з максимально можливою швидкістю.
Також нові чипи надійніше захищають дані: інформація не зберігається в пам’яті комп’ютера, оскільки обчислення виконуються одночасно.
За словами інженерів, ця модель чипів уже готова до комерційного виробництва. Вона може бути адаптована для графічних процесорів, попит на які різко зріс у зв’язку з широким інтересом до ШІ.
Нагадаємо, на початку лютого CEO OpenAI Сем Альтман розпочав переговори з інвесторами про залучення $5-7 трлн для виробництва ШІ-чіпів.