Майя Парбхо, кандидатка в президенти південноамериканської республіки Суринам на виборах 2025 року, заявила про плани визнати біткоїн легальним платіжним засобом і перевести фінансову інфраструктуру країни на блокчейн.
On May 25 – 2025, 6 months from now, the people of Suriname will have a clear choice to…
> End systemic corruption
> Embrace a full Bitcoin standard
> Become truly independentMany countries will follow.
Nothing stops this train🚉🫶 https://t.co/QR1b6tbJGr pic.twitter.com/xYCxJfYFmN
— Maya Parbhoe (@MayaPar25) November 25, 2024
Парбхо — CEO фінтех-компанії Daedalus Labs, розробника рішення на базі біткоїна і NOSTR. В інтерв’ю Cointelegraph вона заявила, що зацікавилася криптовалютами 10 років тому, і відтоді дійшла висновку про недієздатність фінансової інфраструктури Суринаму. Як приклад вона зазначила, що співробітники ЦБ використовували Excel-таблицю для визначення валютного курсу.
«Нам потрібно створити альтернативу, в якій ми не зіштовхнемося з тими самими проблемами, а візьмемо за основу напрацювання Сатоші Накамото, і побудуємо нову систему», — зазначила Парбхо.
Іншою значущою причиною для інтеграції цифрового золота в державну фінансову систему вона назвала засилля корупції в країні.
За її словами, ідея піти в політику надійшла від біткоїн-максималіста Семсона Моу. Він допомагав владі Сальвадора з інтегруванням першої криптовалюти.
У травні 2023 року на конференції у Флориді Парбхо запропонувала Моу застосувати досвід біткоїн-трансформації Сальвадору в Суринамі. Однак ініціатива зіткнулася з корупційною складовою.
Біткоїн-трансформація Суринаму
План, озвучений у рамках її передвиборчої кампанії, включає, зокрема:
- усунення центробанку;
- прийняття біткоїна як національної валюти;
- створення фондових ринків на блокчейні;
- впровадження біткоїн-облігацій для стимуляції зростання;
- розробку нормативної бази, яка зумовить стабільність ринку та захист інвесторів.
Для впровадження реформ кандидатка пропонує внести до конституції зміни, які допустять організацію децентралізованого управління.
На думку Парбхо, заснована на біткоїні національна економіка буде більш ефективною і повністю прозорою, що ускладнить життя корупціонерам і посприяє економічному підйому:
«Корупція руйнує цю країну і перешкоджає надходженню мільярдів доларів інвестицій, перешкоджаючи розвитку».
Згідно з матеріалами її передвиборчої кампанії, в результаті громадяни Сурінаму отримають прозорий уряд, якісніші держпослуги та більше важелів впливу на майбутнє країни.
Прецедент Сальвадора: реальність
2021 року Сальвадор визнав біткоїн законним засобом розрахунків і запустив низку реформ з інтеграції першої криптовалюти з національною економікою. Тоді експерти припустили, що це не призведе до помітних змін, особливо для пересічних громадян, але стане важливим прецедентом для інших країн.
За словами президента Сальвадора та ініціатора блокчейн-реформ Найіба Букеле, після трьох років результати ініціативи залишаються неоднозначними:
«Безумовно можна було зробити набагато більше. Біткоїн не отримав того широкого прийняття, на яке ми сподівалися».
Згідно з результатами опитування Університету Франсиско Гавідія, 58% жителів Сальвадору підтримують курс уряду, але лише 7,5% використовують біткоїни для транзакцій.
З іншого боку потенційні ризики для фінансової стабільності не реалізувалися через розміри економіки та обмежений ефект реформ.
«Я відчуваю, що, можливо, це могло спрацювати краще, і нам ще варто зробити деякі поліпшення. Але це не призвело ні до чого негативного. Навпаки, дало нам брендинг, принесло інвестиції та туризм», — прокоментував Букеле.
Попри те, що зміни були недостатніми, очільник держави все ж таки вважає, що інтеграція біткоїна на державному рівні дала позитивний результат:
«Ми бачили тільки переваги. Стільки, скільки я хотів би? Ні. Це приносило щось погане? Ні. Так що, в чистому вигляді позитив».
Нагадаємо, у травні Кеті Вуд спрогнозувала 10-кратне зростання ВВП Сальвадора завдяки першій криптовалюті.