Мобілізація та демобілізація військових. Деталі нового законопроєкту – залучення ОВА, скасування статусу «обмежено придатний», термін служби – 36 місяців

Мобілізація та демобілізація військових. Деталі нового законопроєкту – залучення ОВА, скасування статусу «обмежено придатний», термін служби – 36 місяців - INFBusiness

Верховна Рада готує законопроєкт, який має внести зміни до процесу мобілізації та демобілізації військових. Коли депутати планують прийняти документ та яких нововведень чекати? Спойлер: це може статися дуже швидко.

Депутати оборонного комітету Верховної Ради (ВР) пів року готували законопроєкт, який має внести зміни в процес мобілізації та демобілізації військових. 22 листопада про наявність такого документа повідомив голова фракції «Слуга народу» та член оборонного комітету Давід Арахамія під час виступу в ефірі телемарафону. 

Майбутній закон обʼєднає кілька десятків різних законодавчих ініціатив, які напрацьовані в оборонному комітеті. Він містить як технічні деталі, так і принципово нові норми. Йдеться про більш чіткий опис процесу демобілізації діючих військовослужбовців, а також про часткову зміну підходу до мобілізації громадян до лав Сил оборони.

«Це врегулювання питань, які накопичились за два роки повномасштабного вторгнення», – каже заступниця голови парламентського Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Марʼяна Безугла. Мета – максимально врегулювати процеси та вже не повертатися до цього питання, додає вона. 

Зареєструвати документ у парламенті мають до кінця цього місяця, а прийняти, принаймні у першому читанні, – до кінця 2023 року. 

Forbes запитав депутатів про головні зміни. 

Як нардепи хочуть врегулювати питання демобілізації 

Перше завдання, яке має вирішити законопроєкт, – демобілізація військових. «Тривалість служби під час воєнного стану має обмежуватися конкретним терміном, після якого боєць може демобілізуватися, якщо матиме таке бажання», – каже народна депутатка з оборонного комітету ВР Соломія Бобровська. 

Попередньо в законопроєкті закладено термін у 36 місяців (тобто процес демобілізації розпочнеться не раніше початку 2025-го. – Forbes). Це мають погодити в Генеральному штабі або надати альтернативний варіант, наголошує Бобровська. Тезу підтвердила й Безугла. 

Якщо Генштаб не надасть свого варіанту, комітет буде приймати рішення самостійно, уточнив Арахамія під час ефіру. 

Також нардепи планують додати нові правила демобілізації поза цим терміном:

  • військовослужбовці, яких звільнили з полону, в тому числі іноземці та особи без громадянства (крім тих, хто добровільно здався у полон);
  • люди з інвалідністю І та II групи;
  • у звʼязку з достроковим розірванням контракту для курсанток;
  • у звʼязку з проведенням організаційних заходів у розвідорганах Служби безпеки України (СБУ) та Управління державної охорони України (УДО);

Також має бути врегульоване питання для осіб, які мають онкологію, зазначав у ефірі телемарафону Арахамія. Низка категорій громадян мають право на демобілізацію і зараз.

Військовослужбовці, яких звільнили з полону, але які хочуть продовжувати службу, матимуть право на відпустку 90 днів зі збереженням грошового забезпечення, додає Бобровська з оборонного комітету.

Законопроєкт має врегулювати і ситуацію, коли військові, які мають відстрочку від мобілізації, але знаходяться на службі, також за бажанням можуть демобілізуватися, зазначає Безугла.

Ще одна новація – зміни до підходів грошового забезпечення військовослужбовців. Робочий проєкт Forbes надав один із співрозмовників.

Пенсійне та грошове забезпечення /Getty Images

Пенсійне та грошове забезпечення

(натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

Отримати додаткову винагороду від 30 000 до 100 000 грн, згідно із законопроєктом, зможуть військовослужбовці, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом) визнані ВЛК непридатними до військової служби.

Військовослужбовці, які були звільнені з посади у зв’язку з розформуванням (реформуванням) військової частини або скороченням штатних посад, отримуватимуть грошове забезпечення у розмірі, який вони отримували на попередній посаді та до моменту призначення на іншу.

До пільгової вислуги років зараховується:

  • час проходження військової служби під час дії воєнного стану – один місяць служби за два місяці;
  • час участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки (небойові дії) – один місяць служби за три місяці;
  • участь у бойових діях під час воєнного стану – один місяць служби за чотири місяці;
  • час перебування у полоні (якщо він не був добровільним) – один місяць служби за п’ять місяців;
  • час перебування в полоні внаслідок поранень, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час бойових дій, – один місяць служби за шість місяців.

Читати більше Згорнути

Які зміни відбудуться в мобілізації 

Депутати хочуть бачити більш активну участь представників Обласних військових адміністрацій (ОВА) та Національної поліції у процесі мобілізації. Зокрема, йдеться про вручення повісток військовозобовʼязаним.

Також місцева влада та підприємства мають здійснювати контроль за прибуттям особи до Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), йдеться в напрацюваннях нардепів до майбутнього законопроєкту, які є в розпорядженні Forbes. 

«ОВА мають більше включитися в цей процес та також нести за нього відповідальність», – каже Бобровська з оборонного комітету. Наразі керівники ОВА та мери міст не хочуть цього робити, оскільки вважають це ударом по їхній репутації, додає Бобровська. 

Депутати розмірковують і над наданням уповноваженим особам ТЦК можливості перевіряти у військовозобов‘язаних чоловіків документи, що посвідчують особу, та військово-облікові документи (військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного. – Forbes). Раніше таке право мали лише представники поліції, які супроводжували співробітників ТЦК.

Відповідний експеримент уже діє у Львівській області, але має багато нарікань, каже Безугла. «Зараз така норма в законопроєкті є, але, можливо, ми її приберемо, – уточнює заступниця голови оборонного комітету. – Побачимо, як буде проходити процес у Львові».

Це має пришвидшити процес та покращити виконання мобілізаційного завдання, прогнозують автори законопроєкту.

Ще одне нововведення – законопроєкт скасовує термін «обмежена придатність». У разі прийняття закону військовозобовʼязаний може бути або придатним до проходження служби, або ні. «Категорія «обмежено-придатний» породжувала лише корупційні ризики та маніпуляції», – каже Безугла. 

Також документ скасовує відстрочку від проходження служби для осіб, які отримують другу чи третю освіту, додає Бобровська. Кількість охочих навчатися під час дії воєнного стану збільшилася у три рази, зазначає Безугла. Йдеться не тільки про підвищення професійного рівня, але й про уникнення призову на військову службу, додає вона. 

Зображення згенеровано ШІ Midjourney в співавторстві з Анною Наконечною

Зображення згенеровано ШІ Midjourney в співавторстві з Анною Наконечною

Коли приймуть законопроєкт

Зареєструвати його у ВР мають вже наступного тижня, а розглянути в першому читанні – в середині грудня, кажуть Бобровська та Безугла. «Документ дуже обʼємний, лише порівняльна таблиця займає понад 160 сторінок, тому колегам потрібен час, щоб його опрацювати», – каже Безугла. 

Арахамія більш оптимістичний та вважає, що документ приймуть у другому читанні вже цього року. Але навіть прийняття закону не гарантує його впровадження. Ще в травні парламент ухвалив документ про зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років. Але він досі не підписаний президентом. «Можливо, ці два закони будуть підписані разом», – припускає Безугла.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *