Томаш Фіала цікавиться Sense Bank. Наскільки це близько до угоди

Томаш Фіала цікавиться Sense Bank. Наскільки це близько до угоди - INFBusiness

Попри інтерес ряду потенційних покупкців, черги з реальних інвесторів на щойно націоналізований Sense Bank поки немає. Навіть Томаш Фіала, який публічно озвучив свою зацікавленість у цьому активі, поки далекий від конкретної пропозиції. Державі, ймовірно, також знадобиться час до моменту, коли вона буде готова продати колишній банк Михайла Фрідмана та Петра Авена. Чому приватизація нового держбанку навряд чи буде швидкою?

У Forbes Ukraine є спільнота в LinkedIn. Там ми пишемо практичні кейси компаній, розповідаємо про інноваційну економіку та публікуємо поради з особистого розвитку і управління командою. Жодних новин. Приєднуйтесь за цим посиланням

Ймовірність продажу продажу нещодавно націоналізованого Sense Bank інвесткомпанії Dragon Capital Томаша Фіали (свій інтерес він нещодавно озвучив у інтервʼю Bloomberg) чи іншому потенційно зацікавленому інвестору, найближчим часом малоймовірна.

Зацікавленість Фіали, який зазначив, що міг би претендувати на «Сенс», якщо знайде іноземного співінвестора, поки є швидше гіпотетичною, уточнили три співрозмовники Forbes у одній з держструктур, що брали участь у націоналізації та серед інвестбанкірів, які працюють на ринку M&A.

Опитані Forbes учасники M&A-ринку радять не розраховувати на швидку приватизацію «Сенсу». «Банк можна продати зараз, але за дуже малі гроші», – каже Сергій Будкін, засновник компанії Finpoint, що спеціалізується на M&A-угодах у банківському секторі.

Якими є реальні перспективи продажу Sense Bank приватному інвестору та скільки він може коштувати за оцінкою Forbes?

Хто, крім Фіали, прицінювався до Sense Bank

«Ми потенційно зацікавлені, але можливо шукатимемо у такому разі партнера серед міжнародних інвесторів, оскільки банк досить великий», – сказав Фіала у нещодавньому інтервʼю Bloomberg. У якому контексті звучало питання? «Я запитав: чи хочете ви купити Сенс Банк?», – уточнює репортер агентства Володимир Вербʼяний, що розмовляв з фінансистом.

Попри те, що Dragon Capital має значний досвід у фінансуванні спільних проєктів в Україні із великими іноземними інвесторами, це – реалістичний, але поки не надто конкретний план, зазначає співрозмовник, дотичний до бізнесу компанії, який попросив не вказувати його імені у цій статті через бізнесову сенситивність теми. «Є розуміння, що держава поки далека від готовності виставляти банк на продаж, тому поки це дуже теоретична історія», – зазначає він.

Ще до націоналізації «Сенсом» також цікавилися угорський OTP Bank та ПУМБ Ріната Ахметова, повідомив високопосадовець у одній із держструктур. «OTP певний час думав над тим, щоб обміняти український банк на актив групи в РФ», – стверджує він. Втім увага до банку обох потенційних покупців не просунулася до предметної стадії. Очільники цих установ Володимир Мудрий та Сергій Черненко не відповіли на прохання Forbes прокоментувати цю інформацію.

Раніше Forbes описував інтерес до банку азербайджанського холдингу NEQSOL та структур польского бізнесмена Зигмунда Соложа. Офіційно ні ті, ні інші не підтверджували своїх намірів щодо українського банку тоді ще Михайла Фрідмана, Петра Авена та партнерів.

Getty Images

Ексвласники «Сенс Банку» Михайло Фрідман та Петро Авен Фото Getty Images

Публічно представники уряду, як власника банку, та нового менеджменту хоч і декларують бажання продати «Сенс» (як і загалом скоротити долю держави у банківському секторі), однак уникають називати конкретні терміни. «Ми зацікавлені у цьому, але коли дозволять умови», – сказав міністр фінансів Сергій Марченко під час пресконференції 14 серпня.

Йдеться не лише про ринкову конʼюнктуру, але й технічну роботу в самому банку.

По-перше, він має провести аудит активів (аудитора ще обирають).

По-друге, питання найкращого варіанту для виходу держави з цього активу, ймовірно, буде вирішуватися за допомогою міжнародного консультанта, припускає співрозмовник Forbes у керівництві установи (він попросив не згадувати його імені у цій статті, оскільки не уповноважений офіційно коментувати цю тему).

Скільки коштує Sense Bank та чотири кроки перед його продажем

За оцінкою Forbes, з урахуванням дисконту повʼязаного з війною, а також суттєвих накопичених збитків минулих років, Сенс Банк може коштувати близько $160 млн.

Втім, ця цифра навряд чи щось означає у контексті майбутнього можливого продажу банку.

По-перше, установа, ймовірно, потребуватиме суттєвої докапіталізації. Наприкінці 2022-го ексочільник наглядової ради «Сенсу» Роман Шпек оцінював її мастаби у $400–600 млн.

По-друге, перед тим як говорити про приватизацію, державі потрібно буде підготувати установу до продажу, певен Будкін із Finpoint.

Що для цього потрібно? Будкін наводить чотири кроки: 

  • Ухвалити закон про імунітет інвестора від судового переслідування від ексвласників. «Аби держава сказала, що всі судові позови стосовно націоналізованих/конфіскованих активів в межах українського права не можуть подаватися проти тих, хто їх купив, а у випадку міжнародних справ, вона буде учасником процесу та згодна відшкодувати покупцю повʼязані у межах розумного ліміту», – пояснює Будкін.
  • Виділити всі «активи», повʼязані з ексакціонерами націоналізованих ПриватБанку та «Сенсу» в окрему юридичну особу з банківською ліцензією, яка виконуватиме роль «bad bank».
  • Дочекатися закінчення війни.
  • Продавати банківські активи за принципом «від найкращого до найгіршого», а не навпаки.

За такою логікою «Сенс» не буде найбільш привабливим активом на продаж серед держбанків, казав Будкін одразу після націоналізації установи наприкінці липня. «Приват» має більшу долю роздрібного бізнесу, – зазначав тоді він. – Тож Sense Bank буде поступатися йому за привабливістю для інвесторів».

У підготовці матеріалу брав участь репортер Forbes Павло Калашник.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *