Економіка – це не тільки гроші, а й передусім настрої, очікування. Від очікувань економічних агентів залежить практично все: чи куплять товар, чи найматимуть співробітників, чи підвищуватимуть зарплати. У минулому огляді керівник аналітичного відділу Sense Bank Олексій Блінов констатував хвилю оптимізму, яка охопила більшість економічних агентів в Україні навесні. Час оцінити статистичні результати цієї відлиги.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
Економічна активність відновлюється далі
Офіційна статистика щодо зміни обсягу ВВП України та виробництва ключових галузей у першому кварталі 2023 року наразі доступна широкому загалу. Очевидно, що через ефект бази порівняння показники річної зміни дуже «стрибають», ускладнюючи розуміння реальних тенденцій непідготовленими спостерігачами.
Для зручності перерахую всі показники до єдиної бази «довоєнного стандарту», тобто порівняю їх із 2021 роком.
Як видно з графіку (див. рис. 1), економіка України здійснила потужний стрибок: якщо під кінець 2022 року український ВВП не дотягував до 70% довоєнного обсягу, на початку 2023 року він вийшов на 76% довоєнного рівня.
Поліпшення показників відбувається в усіх ключових галузях: промисловості, будівництві та роздрібній торгівлі. Особливо сильними були зміни у будівництві, яке із 30–40% довоєнного обсягу наприкінці 2022 року змістилося на 50–60%.
Найближче до довоєнного рівня перебуває роздрібна торгівля. Наприкінці 2022 року – на початку 2023-го ця сфера перебувала в діапазоні 80–90% довоєнного обсягу із чіткою тенденцією до зростання. Зараз її обсяги перебувають ще вище.
Дослідження статистики POS-терміналів Sense Bank у другому кварталі 2023 року показує, що роздрібні продажі впритул наблизилися до обсягів 2021 року. Це вражає, зважаючи на той факт, що велика частина споживачів досі перебуває за межами країни.
Рисунок 1. ВВП та випуск ключових галузей у четвертому кварталі 2022 року – першому кварталі 2023 року, % до відповідного періоду 2021 року.