У суботу, 22 липня, держава в особі Міністерства фінансів стала 100% власником «Сенс Банку», який ще нещодавно називався «Альфа-Банк Україна» та належав підсанкційним росіянам Михайлу Фрідману, Петру Авену та партнерам. Клієнти банку можуть не переживати – він продовжує функціонувати, тепер держава відповідає за його зобовʼязаннями. У звʼязку з цим, заступник виконавчого директора МВФ Владислав Рашкован запропонував Forbes опублікувати серію статей про історію цього банку. Далі — частина перша.
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
Мені захотілося розповісти історію, яку написав ще у 2019 році, але так і не опублікував. Тоді, наприкінці 2019 року, «Альфа-Банк» завершив приєднання до себе «Укрсоцбанку». Злиття було не першим й не останнім в Україні. Але в тому проєкті була одна особливість: після злиття в ДНК «Альфи» тоді з’явилися гени кількох інших банків, які до цього успішно працювали в Україні. Як так?
Річ у тім, що до жовтня 2019 року обʼєднаний банк пережив ще як мінімум три злиття в Україні (кількість злиттів, через які пройшли закордонні «батьки» обʼєднаного банку, складно порахувати).
Я цікавлюся злиттями понад 20 років. Повірте, ця історія дуже цікава – у ній переплелося багато різних ліній: королівське коріння, війни, геополітичні стратегії, приватизації та інші націоналізації.
Якщо щось проґавив в історії, буду радий за коментарі, особливо від істориків банківської справи або спеціалістів, які працювали в цих банках в Україні чи за кордоном.
Частина 1. Королівське коріння
Лінія Credit-Anstalt (Creditanstalt)
Історію треба починати з Creditanstalt – банку, заснованого однією з гілок родини Ротшильдів ще на початку ХІХ століття. Початкова назва банку: Österreichische Credit-Anstalt für Handel und Gewerbe (приблизний переказ: Привілейований Королівський кредитний інститут для комерції та індустрії).
Цей королівський банк був дуже успішним й швидко став найбільшим в Австро-Угорщині. Однак, розпад Австро-Угорської імперії після Першої світової війни, падіння монархії, банкрутство великих клієнтів, повʼязаних з королівським двором, призвели до того, що через два роки після краху Wall Street в 1929 році, Creditanstalt втратив платоспроможність та практично збанкрутував, посиливши негативні наслідки Великої депресії.
Creditanstalt був системним банком. Для його порятунку та недопущення ланцюга банкрутств інших фінустанов у Європі, австрійський уряд разом із Центробанком Австрії влив значні кошти у його капітал, фактично націоналізувавши.
Попри кризу, родина Ротшильдів фактично продовжила керувати банком й після підтримки держави. 1934 року до Creditanstalt приєднали банк Wiener Bankverein. Після аншлюсу Австрії у 1938 році обʼєднану фінустанову захопили нацисти, так вона стала дочірнім банком Deutsche Bank. Після поразки Німеччини у Другій світовій війні банк знову націоналізував Австрійський уряд.
У наступні десятиліття Creditanstalt був частково приватизований, але держава все одно мала його контрольний пакет акцій. Участь держави у капіталі дозволяло банку мати певні привілеї на фінансовому ринку. Як результат, Creditanstalt почав відігравати важливу роль у розвитку австрійської економіки та експорту, відкривши свої офіси у Лондоні, Нью-Йорку, Гонконгу, Дубаї.
Після падіння залізної завіси наприкінці 80-х, Creditanstalt зробив своїм фокусом розвиток бізнесу у Східній Європі. Саме він відіграв важливу роль у підвищенні впливу Відня як сполучної ланки між країнами соцтабору та Західної Європи. Цей крок повʼязав банк з Україною.
«Кредитанштальт Україна» розпочав роботу восени 1997 року саме в рамках східноєвропейської стратегії Групи. В Україні банк фокусувався виключно на корпоративних клієнтах. У другій половині 90-х в Україні вже працювали Citibank, Credit Lyonnais, ING, Societe General, Credit Suisse First Boston, які також обслуговували корпоративних клієнтів, насамперед західних.
Спочатку офіс банку знаходився у Києві на вул. Івана Франка, 29. На початку 1998 року його активи були лише 21 млн грн (проти 2 млрд грн «Промінвестбанку» — найбільшого на той час банку з часткою ринку 15%). Загалом чисті активи банківської системи України на початок 1998 року становили близько 16 млрд грн.
Незабаром «Кредитанштальт Україна» довелося перейменовувати. У наступному розділі відповідь, чому.
Лінія Bank Austria
Попри те, що установи, які створили Bank Austria, почали працювати набагато раніше, його історію, мабуть, треба відраховувати з 1991 року. Тоді два досить слабкі австрійські банки з державною участю (заснований у Відні в 1907 році найбільший ощадний банк Австрії Zentralsparkasse und Kommerzialbank та проблемний корпоративний банк Österreichische Länderbank, заснований ще в 1880 році) обʼєдналися в Bank Austria, найбільший на той час.
У 1997 році політичний союз християнських демократів та соціалістів, який правив в Австрії, дав тріщину. Обидві партії, що належать до табору консерваторів, підтримували згаданий раніше Creditanstalt. Але після розвалу коаліції банк втратив спонсорство в уряді, і його 51% акцій виставили на продаж. Їх же у 1997 році купив саме Bank Austria, який запропонував найвищу ціну.