Зупинка частини метро у Києві. Чи винна Ocean Plaza, що жителі Голосієва пів року їздитимуть на маршрутках

Зупинка частини метро у Києві. Чи винна Ocean Plaza, що жителі Голосієва пів року їздитимуть на маршрутках - INFBusiness

Шість станцій київського метрополітену перекриті через тріщину в тунелі. Ремонт навряд закінчиться через пів року, як обіцяє київська влада

Вже другий тиждень ділянка між станціями київського метрополітену «Деміївська» та «Либідська» перетворюється на підземну річку. У тунелі між станціями виявили тріщини та просідання грунту, через що на колію потрапила вода — у будь-який момент він міг обвалитись.

Щоб уникнути трагедії, вже з обіду 8 грудня міська влада доручила перекрити шість станцій метрополітену: «Деміївську», «Голосіївську», «Васильківську», «Виставковий центр», «Іподром», «Теремки». У понеділок 11 грудня мешканці Голосіївського району змушені були добиратись до найближчої станції метро «Либідська» та щонайменше чекати у 15-хвилинних чергах, щоб потрапити на станцію. 

Чому це сталося, скільки може коштувати ремонт та чи вдасться компенсувати метро наземним транспортом? 

Причини аварії

Розгерметизації прогону могли передувати кілька факторів, повідомив у суботу, 9 грудня, керівник метрополітену Віктор Брагінський, передає пресслужба КМДА:

  • генпідрядник, приватна компанія «Київметробуд» неякісно виконала роботи;
  • збільшення притоку річки Либідь. Ділянку метро прокладали через пливуни – водонасичені породи, здатні до просідання чи переміщення.

Поза підозрою київських чиновників можлива третя причина – хаотична забудова міста, каже Дмитро Беспалов, колишній радник заступника голови КМДА з питань розвитку транспортної інфраструктури. «Тотальна забудова могла порушити підземні процеси, які були передбачені проєктом», – каже він.

Поруч з пошкодженою ділянкою знаходиться один з найбільших ТРЦ Києва – Ocean Plaza, та 1 вересня 2024-го буде відкрито ще один – Ocean Mall. 

Проте версія із забудовою – малоймовірна, каже інженер-конструктор Дмитро Макагон. За його словами, забудовники, навпаки зазвичай перестраховуються і закладають в проєкт більший вплив на навколишню інфраструктуру.

«Основна версія: метрополітен просто забив на обслуговування споруди та довів її до такого стану, – каже він. – Такі конструкції не руйнуються миттєво – це наслідок багаторічної бездіяльності». З ним погоджується Беспалов. «Щороку на підтримку інфраструктури Києва мають закладатись мільярди гривень, або 5-7% її вартості, – каже він. – Цього немає, а гроші йдуть на будівництво нових мостів та доріг». Як підсумок, два з пʼяти київських мостів – міст Метро та міст Патона – в аварійному стані, свідчать дані Мінінфраструктури.

8 грудня прокуратура Києва розпочала досудове розслідування за фактом службової недбалості, що спричинила тяжкі наслідки.

Це — не остання частина метро, яка може бути закрита на ремонт. «Київський метрополітен» планує ремонт ділянки метро між станціями «Почайна» та «Тараса Шевченка», на тій самій гілці, писало у листопаді цього року київське видання Хмарочос. Проте масштаби проблеми поки невідомі. «У проєктній документації буде визначено спосіб виконання робіт, строки та умови виконання робіт, – йдеться у відповіді метрополітену на запит видання. – На проєктування знадобиться близько пʼяти місяців». 

«Просто забили на обслуговування». Метро на Голосіїв та Теремки закрили через підтоплення. Які реальні строки ремонту, скільки він коштуватиме киянам та чи причетний до цього Ocean Mall /Фото 1

Тріщина у тунелі на синій гілці київського метро (Фото – КМДА)

«Просто забили на обслуговування». Метро на Голосіїв та Теремки закрили через підтоплення. Які реальні строки ремонту, скільки він коштуватиме киянам та чи причетний до цього Ocean Mall /Фото 2

Тріщина у тунелі на синій гілці київського метро (Фото – КМДА)

«Просто забили на обслуговування». Метро на Голосіїв та Теремки закрили через підтоплення. Які реальні строки ремонту, скільки він коштуватиме киянам та чи причетний до цього Ocean Mall /Фото 3

Тріщина у тунелі на синій гілці київського метро (Фото – КМДА)

«Просто забили на обслуговування». Метро на Голосіїв та Теремки закрили через підтоплення. Які реальні строки ремонту, скільки він коштуватиме киянам та чи причетний до цього Ocean Mall /Фото 4

Тріщина у тунелі на синій гілці київського метро (Фото – КМДА)

Ціна питання та терміни

З часу зведення пошкодженої ділянки минуло 13 років, підрядник гарантував експлуатацію на 10 років. Тому ремонт фінансуватиметься з міського бюджету, тобто, податків киян, пояснює Макагон. 

Скільки доведеться витрати? Щоб оцінити вартість робіт, тунель спершу потрібно обстежити, відповіли Forbes у пресслужбі КМДА. За словами керівника Київського метрополітену, перші результати обстеження стануть відомі за два тижні. Після цього тунель розриють, розповів Брагінський. Масштаб робіт — яма завширшки 20 м та глибиною 10 м.

За оцінкою Беспалова, вартість робіт такого масштабу – десятки мільйонів євро. «Де місто екстрено знайде таку суму – невідомо». Бюджет Києва на 2023 рік – €1,67 млрд. 

Озвучені владою терміни виконання робіт теж викликають скепсис. У КМДА прогнозують, що проблему вдасться залагодити за шість місяців. Макогон і Беспалов оцінюють такі терміни як «надто оптимістичні». Для прикладу, на розробку проєкту ремонту ділянки між «Почайною» та «Тараса Шевченка» «Київський метрополітен» заклав пʼять місяців. «Місяці підуть на розкопку, проєктування, пошук підрядників, тендери, і тільки потім почнуться роботи, якщо не буде проблем з фінансуванням», – перелічує Макогон.

Чи зможуть замінити метро додаткові автобусні маршрути? Від «Теремків» до «Либідської» курсують уже 77 автобусів і 20 тролейбусів, які дублюють маршрути закритих станцій метро, повідомив 9 грудня міський голова Віталій Кличко. Така кількість наземного транспорту зможе перевезти 14 000-15 000 людей на годину. Метро на цій ділянці перевозило близько 12 000 людей на годину, вказує Кличко. 

Беспалов оцінює пасажиропотік на цій ділянці мінімум втричі вище. До того ж, щоб забезпечити рух наземного транспорту у цій частині міста – довелося забрати його із інших. «У Києва зараз і так бракує громадського транспорту – особливо водіїв», – пояснює він, ставлячи під сумнів спроможності міста дублювати маршрути наземним транспортом усі шість місяців. Зупинка наземного транспорту під час повітряної тривоги та його брак призведуть до неминучих заторів, вважає він.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *