
Це справді змушує задуматися, особливо коли читаєш сповнені оптимізму прогнози технологічних гігантів щодо «покоління Бета», яке почало з’являтися на світ з 2025 року. Нам малюють ідеалізовану картину світу, де мешкають екологічно свідомі діти з вбудованими помічниками на базі ШІ, які адаптують освіту та превентивну медицину до їхніх індивідуальних потреб. Однак реальність ніколи не буває такою однорідною. Досвід дитини, яка зростає в Каліфорнії, буде суттєво відрізнятися від того, як формуватиметься світогляд дитини в Харкові чи Бучі.
Нині ми схильні демонізувати штучний інтелект, побоюючись, що він позбавить наступні покоління здатності мислити. Однак для «Бет» це не буде чимось незвичайним чи загрозливим. Це можна порівняти з тим, як ми користуємося електричним чайником, не замислюючись про роботу турбін на електростанції чи шлях струму по проводах. Так само і вони не будуть замислюватися над тим, як нейромережа компілює для них код або аналізує результати медичних обстежень. Технологія стане звичайною інфраструктурою, непомітним фоном, без якого просто нічого не функціонує.
І за цю інфраструктуру доведеться чимось платити. Усі красномовні заяви про виняткову «зеленість» та екологічність майбутніх поколінь розбиваються об закони природи. Ті самі центри обробки даних, які генеруватимуть для них персоналізований контент, вже сьогодні потребують величезної кількості води для охолодження та колосальних енергетичних витрат. Тому їхня екологічність полягатиме не у відмові від пластику чи сортуванні відходів. Їм доведеться терміново переосмислити світову енергетику, щоб їхній звичний цифровий комфорт не зник.
У цьому новому світі не залишиться місця і для такого поняття, як стабільна кар’єра. Все змінюється настільки стрімко, що вміння постійно перекваліфіковуватися та братися за нові проєкти стане скоріше життєвою необхідністю, аніж просто перевагою.
В українському контексті ця ситуація виглядає ще гостріше. Ми, дорослі, часто мимоволі ідеалізуємо травму, сподіваючись, що після пережитого під час війни наші діти прагнутимуть чогось «справжнього» та аналогового. Нам здається, що вони відмовляться від смартфонів, більше цінуватимуть живе спілкування чи роботу на землі.
Але жодного «аналогового бунту» не відбудеться. Українські «Бети» будуть гранично прагматичними, оскільки середовище просто не залишить їм іншого вибору. Технології для них слугуватимуть насамперед інструментом забезпечення фізичної безпеки, а не просто засобом ескапізму. Вони писатимуть програмне забезпечення для розмінування територій чи проєктуватимуть локальні енергетичні мережі, оскільки без цього життя на цих територіях буде неможливим, а не заради модних стартапів. Вони поєднуватимуть практичність найсучасніших алгоритмів із суворими реаліями зруйнованої інфраструктури. І їм точно буде не до глибоких філософських пошуків межі між людиною і машиною — у них буде занадто багато практичної роботи.
Поділитися
⚡ Пульс читачів
Штучний інтелект для нових поколінь — це шлях до надможливостей чи втрата людської самостійності?
Вже проголосували 0 людей. Долучайтесь до обговорення.
🚀 Еволюційний прорив 🕸️ Цифрова залежність 🧐 Маю власну думку
☝️ Спочатку оберіть свою позицію
✏️ Написати коментар
📊 Карта думок
🚀 Еволюційний прорив 0% 🕸️ Цифрова залежність 0% 🧐 Маю власну думку 0% 💡
Дискусія тільки починається. Будьте першим, хто висловить думку!
Коментарі
Спочатку нові ↕
Поки що немає коментарів. Будьте першим!
