Артилерійська коаліція для України: яку зброю вона дасть Києву

Артилерійська коаліція для України: яку зброю вона дасть Києву - INFBusiness

Фото: REUTERS

До « танкової », « авіаційної », « морської » коаліцій, створених західними партнерами України у протистоянні агресії Росії, додається ще одна – «артилерійська». Оглядач «Коротко Про» розбирався, якою технікою найближчим часом поповняться ЗСУ.

Артилерія зі штучним інтелектом

У січні цього року в Парижі буде створено і розпочне свою роботу “Коаліція артилерії з посилення української армії”, завдання якої будуть поставки Києву артилерійських систем країн-союзників. Про це повідомили у Міністерстві оборони України.

Французьке видання Le Monde повідомляє, що коаліція налічує 23 країни і “має на меті об’єднати зусилля, щоб допомогти Україні – у короткостроковій та довгостроковій перспективі – мати артилерійські сили, адаптовані до потреб контрнаступу та її армії майбутнього”.

У рамках цієї коаліції Франція виготовить для Збройних сил України 78 самохідних артилерійських установок Caesar. Також у 2024 році планується провести випробування САУ Caesar із застосуванням штучного інтелекту. Застосування ІІ дозволить збільшити успішність ураження цілей на 30 відсотків та скоротити використання боєприпасів, зазначив заступник міністра оборони.

У рамках цієї коаліції західні союзники посилять постачання Україні артилерійських систем різних зразків. Крім САУ Caesar, це американські гаубиці M777 та самохідки M109 Paladin, німецькі самохідки PzH-2000, чеські САУ Zuzana та DANA M2, шведська САУ Archer.

Розберемо їх особливості.

Артилерійська коаліція для України: яку зброю вона дасть Києву - INFBusiness

САУ Caesar – флагман французької артилерії. Фото: wikipedia.org

Caesar самонаводиться на ціль, а М777 б’є високоточними снарядами Excalibur

Артилерійські системи Caesar французького виробництва відрізняються високою точністю та мобільністю. До роботи їх можна підготувати за годину, а щоб згорнути та піти з позиції потрібно лише 40 секунд. Російську техніку ці гаубиці можуть знищувати з відривом до 50 км. Мобільність та маневреність Caesar отримали завдяки колісному шасі. Установка обладнана автоматизованою системою самоприв’язування та самонаведення на ціль. За одну хвилину гаубиця може здійснити до 5 пострілів і використовувати кілька типів боєприпасів калібру 155 мм.

Гаубиця М777 – найновіша серійна артилерійська система, розроблена британською компанією BAE Systems на початку 2000-х років. З 2005 року перебуває на озброєнні США. Є три версії гаубиці: базова з оптичним прицілюванням, з можливістю вести вогонь високоточними снарядами M982 Excalibur. Дальність ураження від 24 до 40 кілометрів.

Артилерійська коаліція для України: яку зброю вона дасть Києву - INFBusiness

Найновіша британська серійна артилерійська система. Фото: wikipedia.org

Paladin має цифрову систему керування вогнем

САУ Paladin – 155-мм самохідна артилерійська сучасна автоматизована система озброєння, здатна швидко реагувати на появу цілі, вражати досить маневрені об’єкти і добре захищена.

Вона є основною САУ армії США і має безліч модернізацій. І Пентагон не збирається відмовлятися від M109, яка є “ветераном” семи повномасштабних воєн – від В’єтнаму до Іраку. Ця система дозволяє вести вогонь високоточним снарядом Excalibur, що б’є на 40 км.

Крім того, особливість САУ Paladin – у цифровій системі керування вогнем. Вона включає інерційну і супутникову систему навігації і сенсори, що визначають положення гармати. Це дозволяє обмінюватись даними з центром управління вогнем батареї в автоматичному режимі. І практично дає можливість відкривати вогонь після заняття позиції вже за 30 секунд. А без цієї системи йдеться про хвилини і безпосередньо залежить від кваліфікації артилеристів. М109 вважається також наймасовішою у світі. В даний час вона знаходиться на озброєнні більш ніж у 40 країнах.

Артилерійська коаліція для України: яку зброю вона дасть Києву - INFBusiness

Американська САУ Paladin має унікальну систему цифрового ведення вогню. Фото: wikipedia.org

PzH 2000 може стріляти реактивними снарядами

САУ PzH 2000 – виконана у стандартному для НАТО калібрі 155 мм і використовує ствол завдовжки 55 калібрів. Таке поєднання зараз визнано класичним і найбільш вдалим і в середньому дає дальність пострілу звичайним снарядом близько 30 км.

Але у PzH 2000 результати набагато кращі. Звичайний снаряд, випущений із цієї німецької САУ, долає від 30 до 36 км. При використанні спеціальних боєприпасів показник стає ще більшим – 40-47 км для снарядів з покращеною балістикою. А за стрільби активно-реактивним снарядом – 67 км.

Артилерійська коаліція для України: яку зброю вона дасть Києву - INFBusiness

САУ PzH 2000 може вистрілити на відстань 67 км. Фото: wikipedia.org

Zuzana-2 має можливість ведення вогню у режимі MRSI

САУ Zuzana-2 – це модернізована версія словацької самохідної колісної гаубиці ZUZANA, яка є модернізацією чеської системи DANA. Завдяки стволу довжиною 52 калібра здатна вести стрільбу на максимальну дистанцію до 40 км. Має можливість обертати вежу на 360 градусів. Має автоматичну зарядку снарядів. Має можливість ведення вогню в режимі MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), тобто планування вогню так, щоб кілька снарядів потрапили в ціль одночасно.

Артилерійська коаліція для України: яку зброю вона дасть Києву - INFBusiness

Гаубиця Zuzana 2 може вести бій у найскладніших умовах. Фото: wikipedia.org

Снайпер серед самохідок

САУ Archer (з англійської – “лучник”) – це самохідна 155-мм артилерійська установка з 8-метровим гарматним стволом виробництва шведської компанії Bofors. Розробка проводилася на основі гармати FH77, що добре зарекомендувала себе. Вони здатні швидко рухатися, швидко стріляти і мають високу точність.

За максимальної кількості зарядів далекобійність Archer становить до 30 км. Застосування реактивних снарядів збільшує її до 40 км, а боєприпасів типу Excalibur, що коригується, – до 60 км.

Завдяки механізмам заряджання максимальна скорострільність досягає 9 пострілів за хвилину. При необхідності екіпаж може стріляти в режимі шквального вогню, роблячи по шість пострілів. Таким чином, весь боєкомплект, що складається із 21 снаряда, витрачається за три хвилини.

За своїми характеристиками та скорострільністю Archer ідеальна для контрбатарейного вогню. Тобто найефективніша для придушення артилерійських розрахунків супротивника. Вважається, що тотальна цифровізація всіх систем дозволяє вийти на позицію, відстріляти боєкомплект і покинути її ще до того, як перший випущений снаряд розірветься на позиції противника.

Така автоматизація, зокрема, позначається на специфічності застосування САУ. Насамперед це високоточний інструмент для “хірургічних” ударів.

Артилерійська коаліція для України: яку зброю вона дасть Києву - INFBusiness

САУ Archer ідеально підходить для контрбатарейного вогню. Фото: wikipedia.org

На тему

“Танкова”, “літакова” та “морська” коаліції

“Артилерійська коаліція” – не перший формат, створений Україною та її союзниками.

Серед інших відомих міжнародних коаліцій з підтримки України – “коаліція винищувачів”, вона була сформована у травні 2023 року для закупівлі та постачання Києву літаків F-16, про які у минулому наполегливо просила Україна.

22 грудня прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте після переговорів із президентом України Володимиром Зеленським заявив, що країна готує перші 18 винищувачів F-16 для відправлення ЗСУ. За його словами, залишаються невирішеними деякі питання: “Крім дозволу на експорт, перед постачанням має бути виконано низку інших критеріїв, зокрема вимоги до персоналу та інфраструктури”.

Раніше у грудні 2023 року Великобританія повідомила про початок роботи так званої ” Коаліції з морського потенціалу “, яка допоможе Україні посилити можливості діяти на морі. У рамках роботи коаліції значаться постачання Києву кораблів, транспортних засобів та обладнання для зміцнення безпеки у Чорному морі та відновлення експорту через українські порти після виходу Росії із “зернової угоди”.

Німеччина, у свою чергу, надає допомогу Києву в “танковій коаліції” – до її завдань входить постачання ЗСУ західних танків та їх ремонт. Серед іншого, ФРН намагається домовитися про постачання танків для власних запасів із країнами, які відмовляють у військовій допомозі Україні, однією з яких є Швейцарія.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *