Блокада українсько-польського кордону: як вийти із патової ситуації

Блокада українсько-польського кордону: як вийти із патової ситуації - INFBusiness

Фото: twitter.com/MeklerRafal

Поки Україна захищає Європу та Польщу від російської агресії, польські фермери продовжують «втикати ніж у спину» Києву. Вранці 12 лютого вони розпочали акції протесту ще на двох пунктах пропуску “Зосин-Устилуг” і “Довгобичув-Угринів” та знову заблокували рух вантажівок біля пункту пропуску “Медика-Шегині”. У чергах перебуває понад тисяча фур.

Напали на фури та висипали зерно

Водночас польські аграрії перейшли до відверто хамських методів тиску на Україну. 11 лютого вони напали на українські вантажівки, що їдуть транзитом до Литви, та висипали українське зерно на дорогу біля пункту пропуску “Ягодин-Дорогуськ”. Ці фото опублікував лідер протесту польських перевізників Рафал Меклер.

Безумовно, українці були вкрай обурені такою цинічною витівкою.

“Назвемо речі своїми іменами. На цьому фото – українське зерно, яке висипали польські, а насправді проросійські провокатори, з українських вантажівок. Псевдоблокада на кордоні триває. Українці буквально поливають кров’ю поля, які родять це зерно. Збирати пшеницю на полі, яке бачило війну, – це як працювати сапером. Такі дії поляків – підлість та ганьба”, – так відреагував на цю витівку міський голова Львова Андрій Садовий.

Посольство України в Польщі вже закликало польську сторону рішуче відреагувати на інцидент на кордоні.

У свою чергу в Міністерстві господарства Польщі готуються оприлюднити список компаній, що імпортували українське зерно за демпінговими цінами.

– Було імпортовано 330 тисяч тонн технічного зерна, ріпаку та кукурудзи, які опинилися на польському ринку… Найдешевша пшениця з України минулого року коштувала 51 злотий за тонну, у 20 разів менше, ніж прибутковий поріг для польського зерна, – заявив заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак.

Про Рафала Меклера відомо, як повідомляє Центр протидії дезінформації, що він також один із натхненників протестів, власник логістичної компанії та лідер люблінського осередку ультраправої партії «Конфедерація». Нагадаємо, що партія вимагає виведення Польщі з ЄС (цікаво, хто тоді їх фермерам платитиме фінансову допомогу? – Ред.) і виступає за покращення відносин із РФ.

Крім того, що блокада кордону польськими перевізниками цілком відповідає інтересам Росії в тому, щоб посварити українців і поляків, а ще вона знадобилася напівкримінальним польським колам, яких підозрюють у рейдерських схемах на ринку перевезень ЄС, пише ЦПД.

Блокада українсько-польського кордону: як вийти із патової ситуації - INFBusiness

Одного розсипаного зерна полякам виявилося замало – посадили зверху ще й постать заступника міністра сільського господарства Колодзейчака. Фото: twitter.com/MeklerRafal

Польський уряд – «за» блокаду кордону

Поки що польська влада не реагує щодо цих безчинств, а то й неофіційно підтримує протестувальників. Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, який раніше обіцяв припинити блокаду кордону, тепер уже заявив, що Варшава хоче й надалі допомагати Україні у боротьбі з російською агресією, проте він має намір захищати права своїх аграріїв.

“Те, що кілька сотень чи тисяч людей в Україні хочуть заробити величезні гроші – це не наша проблема. Ми хочемо допомогти Україні як державі, українцям як народу у збройному протистоянні з Росією. Безперечно, тут наша позиція ніяк не змінюється. Але не може бути так, щоб через війну та через нашу емпатію та відкритість до України хтось скористався цим для нечесної та нерівної конкуренції з нашими компаніями, нашими фермерами”, – сказав прем’єр Польщі.

З глухого кута можна вийти

І в цьому випадку склалася тупикова ситуація. Бо обидві сторони мають аргументи на свою користь. Польські фермери мають рацію в тому, що вони не можуть конкурувати з дешевим українським зерном, та ще й у таких масштабах. Але водночас Україна, на тлі російської агресії, гостро потребує коштів, які дає їй продаж зерна на світовому ринку.

– Ця патова ситуація має як об’єктивні, так і суб’єктивні причини. Об’єктивні – ми буквально завалюємо Європу своїм дешевим зерном, звичайно ж, це викликає невдоволення у європейських фермерів. Тому наш уряд має «не вилазити» з Варшави, щоб досягти консенсусу. А самим нам треба перебудовуватись під європейську, конкретну економіку. А не так, як у нас – кілька великих агрохолдингів “засівають” Європу дешевим зерном. Ну і, звичайно, є суб’єктивні причини в особі Росії. Кому як не їй вигідні наші чвари з Польщею. Недарма польські ЗМІ написали, що один із лідерів протесту польських фермерів має свої інтереси у Росії, – пояснює експерт-міжнародник Тарас Загородній.

Тому Дональд Туск додав, що польська влада має з’ясувати, як багато української продукції все одно виявляється на польському ринку, попри обмеження, і насамперед для цього потрібно посилити контроль за перевірками на кордоні.

Нагадаємо, що польські фермери відновили блокування кордону після того, як Єврокомісія рекомендувала продовжити “економічний безвіз” з Україною ще на рік. Лібералізація запрацювала у 2022 році як захід підтримки економіки України під час повномасштабної війни.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *