Чому ІДІЛ: за що чи кого релігійні фанатики мстять Росії

Чому ІДІЛ: за що чи кого релігійні фанатики мстять Росії - INFBusiness

Фото: mil.in.ua/

Після теракту в російському «Крокус Сіті Хол» та затримання чотирьох таджиків, зарахованих до забороненого в багатьох країнах терористичного руху ІДІЛ, багато людей дізналося про територіальні відділення цієї організації. Наприклад, «Вілаят Хорасан» – афганський «філіал» ІДІЛ – узяв на себе відповідальність за теракт у «Крокусі». Хто це, що це та чого від них чекати далі – намагалися розібратися журналісти Коротко про.

Спершу матчастина

Почнемо з виникнення ІДІЛ – «Ісламської держави Іраку та Леванту», міжнародної ісламської терористичної організації.

Як випливає з назви, інтереси організації поширювалися спочатку на Ірак та Левант (загальна назва для території, де розташовані Сирія, Палестина, Ізраїль, Ліван). Іноді замість ІДІЛ використовується абревіатура ДАІШ (те саме, що ІДІЛ, але по-арабськи).

Інтереси ІДІЛ-ДАІШ йдуть у глибину століть і починаються приблизно в VII столітті з конфлікту шиїтів і сунітів – відгалужень ісламістів, які сперечаються досі, хто з них правовірніше, хто і як може і повинен трактувати Коран та інші релігійні тонкощі. Наприклад, суніти вважають, що всі люди рівні перед пороками, а у шиїтів їхній імам (духовний лідер) – свята людина, яка діє завжди непогрішно. Суніти не люблять іновірців, шиїти більш до них дружелюбні, і таке інше.

У цьому релігійному конфлікті лідирують суніти – їх банально більше (близько 85% мусульман на Землі – суніти), решта – шиїти та інші дрібні течії. ІДІЛ, який з’явився офіційно приблизно в 2002 році, – це сунітська течія, як було зазначено, до іновірців-гяурів нетерпима і всіляко це демонструє. Бо основна мета цього руху – царство Аллаха. Бажано на всій землі, але підійде і окрема держава-халіфат, яка живе за законами шаріату і дає відсіч гяурам та відступникам, особливо Ізраїлю. Поки що замість держави в ІДІЛ є лише розрізнені підконтрольні території і є халіф-лідер – Ібрахім Аввад Ібрахім Алі аль-Бадрі, більш відомий як аль-Багдаді.

Чому ІДІЛ: за що чи кого релігійні фанатики мстять Росії - INFBusiness

Один із підозрюваних у теракті у «Крокус Сіті Холлі» – на ньому явно видно сліди побоїв, тож у ІДІЛ знайшовся формальний привід для нової атаки. Фото: REUTERS

Що під контролем

Організація, яка взяла на себе функції держави, розкинула свої мережі досить широко. Після відомих подій (тобто російського військового нападу) в Сирії в 2015-2017 роках ІДІЛ втратила там левову частину підконтрольних територій, але захопленими залишилися навіть частини відбитих урядовими військами міст. Наприклад, крихітний район Хейр сирійського міста Дейр-ез-Зор – під контролем ІДІЛ, а більша частина міста-мільйонника «курується» ісламістами. Значна частина Іраку, міста в Лівії, на Аравійському півострові, в Алжирі, Нігерії, в Афганістані та на Кавказі – все це контролюється «Ісламською державою».

Африка взагалі останнім часом стає центром “іділівської павутини”, оскільки туди біжать (але вдають, що самі так вирішили) ватажки ІДІЛ, які отримують відлуп у Сирії та в Іраку. На південь від Сахари переміщуються центр командування та ресурси, туди ж йдуть підконтрольні ЗМІ, там же готують проповідників та військових радників, які потім розбрідаються по всьому світу. Відіграв свою роль і вічний міжплемінний розбрід в африканських країнах, в який вдалося вклинитися «іділівцям» в обмін на лояльність вождів, плюс багаторічні симпатії деяких африканських лідерів до ідей джихадизму, хоча тут, напевно, вже йдеться не про джихад, а про газават. Джихад – це більше ідейна боротьба за віру, а газават – боротьба військова.

ІДІЛ вже обзавівся в Африці кількома філіями-“вілаятами”: у Західній Африці, у регіоні Сахель (Нігер, Нігерія, Малі, Кот-д’Івуар, Буркіна-Фасо), у Сахарі та Сомалі. Крім ІДІЛ, у цих регіонах сходилися у сутичках місцеві угруповання різної спрямованості, тож з появою представників ще «Ісламської держави» спокою у цих регіонах не побільшало.

А у 2015 році до цієї організації приєдналися кілька груп джихадистів на Північному Кавказі. Вони нібито присягнули аль-Багдаді та оголосили про створення «Вілаят Кавказ». Їхнє завдання – пропаганда та вербування, але одного разу вони перейдуть до активних дій, якщо вже не перейшли.

Чому ІДІЛ: за що чи кого релігійні фанатики мстять Росії - INFBusiness

Підмосковний

«Вілаят Хорасан»

Повідомляється, що від затриманих таджиків після теракту у «Крокусі» ниточки ведуть до «Вілаят Хорасан». Це «філія» ІДІЛ, що діє в Афганістані та частково в Пакистані. Хорасан – це історичний регіон Ірану, відомий у всьому світі виробництвом шафрану та барбарису, а також своїми килимами.

Чому ІДІЛ: за що чи кого релігійні фанатики мстять Росії - INFBusiness

Карта поширення

Прикордонний з Афганістаном район (також сюди входять частина Туркменістану, Узбекистану і Таджикистану) став місцем, з якого ІДІЛ хоче зробити черговий халіфат із суворим ісламсько-фундаменталістським правлінням. Тут усе зрозуміло: в Ірані живуть в основному шиїти, так що за методиками ІДІЛ їх слід негайно знищити або перевести в сунізм навіки.

А в Афганістані вже три роки як править «Талібан», з яким ІДІЛ на ножах. Хоча раніше вони пліч-о-пліч протистояли США в Афганістані, але після виходу американців з країни розійшлися по різні боки барикад. Росія, що подружилася з талібами (незважаючи на те, що в РФ «Талібан» – це заборонена організація, офіційні делегації талібів з’являються там регулярно), стала для «Вілаят Хорасан» ще однією великою ціллю.

Втім, говорити про якийсь серйозний вплив цієї організації, напевно, поки що не доводиться. У «Вілаят Хорасан» немає центру управління – це мережева структура, що складається з різних груп та угруповань, куди приходять не тільки після умовлянь проповідників, а й просто від такого життя.
Працює «Вілаят Хорасан» в інтернеті та соцмережах. Хто фінансує – не зовсім зрозуміло, оскільки ІДІЛ серйозно збідніла після того, як її вибили із Сирії. Але гроші є, пів мільйона рублів звідкись взялися.

Якщо поглянути на хроніку ексцесів «Вілаят Хорасан», то можна побачити наростаючий у ній інтерес до РФ. Наприклад, у вересні 2022 року бойовики “Вілаят Хорасан” взяли на себе відповідальність за вибух терориста-смертника біля російського посольства в афганській столиці. Громадяни Таджикистану від імені «ВХ» неодноразово ставали смертниками, забираючи із собою життя десятків людей. А в лютому цього року розвідка кількох країн забила на сполох: близько 4 тисяч бойовиків ІДІЛ із загального числа 6,5 тисячі «співробітників афганської філії» перебувають в Афганістані біля кордону з Таджикистаном. Куди вони рушили розрізненими групами через таємні стежки в горах – можна лише припускати.

Чому ІДІЛ: за що чи кого релігійні фанатики мстять Росії - INFBusiness

22 березня 2016 року ІДІЛ влаштував серію вибухів у Брюсселі – в аеропорту та метро. Тоді загинуло близько 26 людей. Фото: rudaw.net

Не вперше і не востаннє

Те, що російські спецслужби в гонитві за антивоєнними бабусями-пікетницями проґавили підготовку до такого теракту, говорить про високу ймовірність того, що не проґавили, а як мінімум знали, якщо не брали участі. Про діяльність різних “філій” ІДІЛ та підготовку терактів неодноразово повідомляють розвідки США, Франції та Великобританії, причому вже не на рівні секретних донесень, а в тих самих соцмережах, щоб уже прочитали напевне.

Вже самі бойовики ІДІЛ поширили заяву про новий теракт у Росії – у відповідь за тортури та допити заарештованих у «Крокус Сіті Хол» таджиків. Вже зрозуміло, що це не блеф, тільки де рвоне? Та де завгодно, «країна велика та багата, порядку в ній тільки немає».

Можна назвати кілька причин спалаху ненависті ІДІЛ до РФ: і за втручання у сирійську війну, і за радянські війська в Афганістані, і за офіційні візити талібів до Москви, і за багаторічні приниження гастарбайтерів у російських містах. Як варіант – такі «спалахи» з’являться у різних країнах практично одночасно, особливо там, де спалювали Коран – у Швеції, Данії та Нідерландах. І дай бог швидко загасити цю світову пожежу ісламського фундаменталізму.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *