Михайло Самусь про ситуацію з Придністров’ям: Росія хоче його забрати, але поки не може

Михайло Самусь про ситуацію з Придністров’ям: Росія хоче його забрати, але поки не може - INFBusiness

Фото: uatv.ua

Останнім часом активізувалась ще одна гаряча точка на кордонах України. В невизнаному Придністров’ї 28 лютого місцеві депутати заявили про те, що «Молдова на них тисне» і звернулися до Ради Федерації і Держдуми РФ, а також до низки міжнародних організацій (навіть до Генсека ООН) з проханням «вплинути на керівництво Молдови для повернення до адекватного діалогу та щоб припинити порушення прав і свобод мешканців Придністров’я».

Однак до цього декілька днів розганяли чутки, що на з’їзді депутати можуть попросити взагалі приєднати Придністров’я до Росії (звичайно, на прохання мешканців). І така вірогідність поки що зберігається.

Чим це загрожує Молдові та Україні Коротко про розповів військово –політичний єксперт Михайло Самусь. 

За сепаратистами стоїть Кремль

– Придністровські сепаратисти провели з’їзд т.зв. депутатів і звернулися  в тому числі до Росії за «захистом від тиску Молдови». Чого вони зрештою домагаються?

– Нічого не змінилося, де-факто це так і залишається окупована територія Росії. Зараз напередодні так званих виборів в Росії Путін інсценує «свободу волевиявлення». В дійсності абсолютно нічого не змінилося, це просто інформаційна операція і пропагандистські дії.

– А як загалом ви оцінюєте, чи можливо їх приєднання до Росії? Так як вони приєднали наші території?

– Теоретично це можливо, але це ніяк не вплине на ситуацію, оскільки Росія зараз ніяк не може в принципі контактувати з Придністров’ям фізично.

– Як ви вважаєте це ініціатива низів Придністров’ї, чи це постановка Москви?

– Це де-факто окупована територія, а які зміни можуть бути на окупованій території? Це всі ініціативи Кремля, все там виключно інспірується ФСБ.

Михайло Самусь про ситуацію з Придністров’ям: Росія хоче його забрати, але поки не може - INFBusiness

В РФ очікували, що на «з’їзді т.зв. депутатів» Придністров’я попроситься до Росії, але були розчаровані. Фото: REUTERS

Росія фізично не може пробитись до Придністров’я

– В Інституті вивчення війни (ISW) припускають кілька можливих варіантів дій російської влади на заклики “депутатів” невизнаного Придністров’я про допомогу. Серед них – «захист співвітчизників», як це було в Україні?

– Тут досить того, аби подивитися на карту щоби зрозуміти, що Росія не може впливати на ситуацію. Вони не можуть зараз вийти до Придністров’я. А лише тоді, коли вони отримали б фізичний доступ до Придністров’я, вони могли б поставляти війська, особовий склад, зброю і так далі. Тоді вони би точно загрожували нам. Але цей сценарій був би можливим лише в лютому-березні 2022 року. Проте українська армія звільнила острів Зміїний і не допустила прориву через Миколаїв на Одесу, і дальше на Придністров’я.

– Чи можливий зараз військовий конфлікт між Молдовою та Придністров’ям?

– Якби Росія мала доступ і могла ресурсами підтримувати тих фсб-шників, які там керують і тих контрабандистів, то це було б можливо. А так, зараз без ресурсної підтримки це буде просто суїцидальний кидок в безодню. Тобто, якщо уявити собі, що там 2000 російських військових починають атакувати Молдову, то це буде для них самовбивство.

– Це спроба дестабілізації лише Молдови, чи й України теж?

– Ні, в них в них немає фізичного доступу до Придністров’я. Вони можуть впливати лише інформаційно, психологічним чином. Перед виборами Путіна створювати ілюзію, що Росія зберігає там вплив. Але фактичного впливу там немає. Це просто ізольований російський анклав який нічого зробити не може.

Україні потрібні лише добрі сусіди

– Україна теоретично може допомогти Молдові вирішити проблему з Придністров’ям, якщо та офіційно звернеться за допомогою. У якій формі це може виглядати, ми вводитимемо туди свої війська?

– Звичайно, якщо керівництво суверенної держави просить іншу суверенну державу, допомогти розібратися з незрозумілою окупованою територією. Якщо Молдова вирішить вичистити цю окуповану територію, то Україна може допомогти, якщо це буде відповідати нашим інтересам.

– В сепаратистських регіонах Молдови є свої військові формування, наскільки вони нам загрожують?

– Зараз в Україні воює 400 тисяч російських військових і вони не можуть нічого вдіяти. То чи нам можуть загрожувати 2 тисячі російських солдат в Придністров’ї?

– З геополітичної точки зору нам потрібно встрявати в цю ситуацію чи ні?

– Нам треба зачистити окуповану територію республіки Молдови, щоб вона не загрожувала нашому регіону. Нам, для нашої геополітичної концепції потрібно аби нас оточували лише добрі сусіди.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *