Місячні перегони: США зробили крок уперед, а Росія зійшла з дистанції

Місячні перегони: США зробили крок уперед, а Росія зійшла з дистанції - INFBusiness

Фото: NASA

Паралельно суперництву у світі провідні держави змагаються за володіння найближчим космосом та його планетами. Нині суперництво виходить на новий етап. 22 лютого США висадили свій космічний апарат на Місяць. Востаннє вони там були 50 років тому. Це перша успішна посадка американського космічного корабля на Місяць після останньої місії «Аполлон» 1972 року. Тоді в «місячних перегонах » брали участь лише дві країни – США та СРСР. Сьогодні до них приєдналися й інші учасники зі своїми амбіціями та планами.

Odysseus готує Місяць до прийому астронавтів

Посадковий апарат Nova-C під назвою Odysseus, розроблений компанією Intuitive Machines, здійснив посадку у південних полярних регіонах Місяця.

«Ми можемо безперечно підтвердити, що обладнання знаходиться на Місяці. Odysseus має новий будинок», – сказав доктор Тім Крейн в ефірі NASA. В Intuitive Machines зазначили, що зараз працюють над отриманням фотографій висадки на Місяць.

Посадковий модуль доставив на супутник Землі п’ять апаратів NASA, включаючи радіомаяк, призначений для передачі точної геолокації, камери, що фіксують зміни поверхні Місяця в результаті взаємодії зі шлейфом двигуна космічного корабля. Ще на борту “Одіссея” є і комерційні вантажі. Наприклад, скульптури художника Джеффа Кунса та контейнер, названий «безпечним місячним сховищем», який призначений для захисту накопичених людством знань у разі катастрофи на Землі.

NASA за допомогою цієї техніки готується до майбутнього дослідження Місяця людиною в рамках місії Artemis («Артеміда»).

Старт «Одіссея» з Землі відбувся 15 лютого. Він був запущений за допомогою ракети SpaceX Falcon 9 із космодрому на мисі Канаверал у штаті Флорида. На те, щоб дістатися Місяця, космічному апарату знадобилося вісім днів. Згодом апарат виконав два маневри корекції траєкторії та вийшов на низьку місячну орбіту 21 лютого.

Вперше в історії на Місяць приземлився космічний корабель приватної розробки. Глава NASA Білл Нельсон назвав місію “Одіссея” “тріумфом для людства”.

Американське космічне агентство, як зазначає CNN, прагне досліджувати Місяць за допомогою роботів, розроблених приватними підрядниками, перш ніж відправляти туди астронавтів у рамках програми Артеміда.

«Луна-25» поховала російські амбіції

У Росії, як це вже заведено говорити, спостерігається негативний результат освоєння Місяця.

Торік у серпні космічний апарат «Луна-25», який був надією росіян на повернення на супутник Землі через 50 років, так і не зміг виконати поставлене перед ним завдання. Просто розбився, врізавшись у поверхню Місяця.

Тож поки що на місячній програмі Росії можна впевнено ставити хрест. Принаймні протягом найближчих десятиліть значних успіхів від країни-агресора чекати не доводиться. Розв’язана проти України війна – одна з причин того, що РФ практично зійшла з дистанції.

Місячні перегони: США зробили крок уперед, а Росія зійшла з дистанції - INFBusiness

Індійська міжпланетна станція “Чандраян-3” сіла в районі падіння “Місяця 25”. Фото: REUTERS

Індійці посіли місце Росії

А ось інші країни успішно освоюють супутник Землі. Буквально через три дні після «негативної посадки» російського апарату індійський Chandrayaan-3 (“Чандраян-3”) здійснив м’яку посадку на Місяці.

Індія стала першою країною, що посадила космічний корабель біля південного полюса Місяця. Індійський місяцехід під назвою Pragyan, або Wisdom, призначений для аналізу хімічного складу поверхні Місяця та пошуку води протягом одного місячного дня, що еквівалентно 14 дням на Землі.

Величезне значення цієї місії для Індії полягає ще й у тому, що азіатська країна потрапить у своєрідний клуб “піонерів освоєння Місяця”. Поки що лише космічні агенції США, Китаю та колишнього СРСР змогли зробити подібне. Індія стала другою країною після Китаю, яка має працюючий місяцехід на Місяці.

Місячні перегони: США зробили крок уперед, а Росія зійшла з дистанції - INFBusiness

Китайська космічна станція “Тяньгун”. Фото: wikimedia.org

Китай першим посадив свій місяцехід

У грудні 2020 року китайський “Чан’е-5” успішно висадився на Місяць. Космічна місія, названа так на честь китайської богині Луни, стартувала з Землі 23 листопада і через п’ять днів вийшла на місячну орбіту. Апарат висадився біля вулканічного піку Рюмкера в океані Бур, який знаходиться на видимому боці Місяця.

“Космічний апарат працює чудово, і комунікація із Землею проходить у штатному режимі”, – повідомили тоді у Китайському національному космічному управлінні.

Раніше, в 2019 році, на Місяць приземлився китайський місяцехід місії “Чан’е-4” – “Юйту-2”, який допоміг ученим візуалізувати “приховані” структури глибоко під поверхнею Місяця.

“Чан’е-4” – китайська автоматична міжпланетна станція для вивчення Місяця та космічного простору. Вона складається зі стаціонарної місячної станції та місяцехода.

Вищезгаданий місяцехід і посадковий модуль місії увійшли в історію в 2019 році як перші створені людиною об’єкти, що приземлилися на “темній стороні Місяця”, яку ніколи не видно з Землі.

Місячні перегони: США зробили крок уперед, а Росія зійшла з дистанції - INFBusiness

Японський модуль SLIM прилунився на поверхні супутника вже 2023 року. Фото: isas.jaxa.jp

Японці теж освоюють земний супутник

Японський космічний модуль SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) 19 січня цього року також здійснив успішну посадку на поверхні Місяця.

– Посадковий модуль SLIM, який був запущений ще у вересні 2023 року, здійснив успішну посадку на поверхню Місяця близько 10:20 за східним часом (17:20 за київським часом). Посадка пройшла успішно, і космічний корабель зміг надіслати сигнали після спуску. Однак після приземлення можливості сонячних панелей, схоже, було порушено, внаслідок чого космічний корабель став залежати від енергії акумулятора, – сказав Хітоші Кунінака, генеральний директор JAXA (Японське агентство аерокосмічних досліджень).

Наразі невідомо, чи вийде «японець» не зв’язок, адже сонячна енергія стане доступною для його батарей в останні дні лютого. Поки модуль мовчить, але Японія вже отримала місце у «Місячному клубі». Тож тепер у ньому чотири країни: США, Китай, Індія, Японія. І привид СРСР, що розпався.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *