У Росії заявили, що “зернову угоду” буде продовжено після 18 травня, причому нібито на її умовах. Зокрема, зазначається, що до нової версії угоди буде включено експорт російської продукції.
“Є інформація, що угоду буде продовжено після 18 травня. Тому я й кажу про це як про факт. І є очікування, що експорт російської продукції буде до неї включений”, – наводять росЗМІ слова джерела в Анкарі.
Водночас наголошується, що активну роль у виконанні побажань Росії нібито відіграє Туреччина. За словами того самого джерела, зазначають росіяни:
для президента Туреччини Реджепа Ердогана продовження угоди є сигналом Заходу про те, що країні можна довіряти, а тому “влада зробить усе можливе, щоб зернова ініціатива продовжилася”;
припинення роботи зернового коридору вкрай негативно позначиться на Туреччині і знизить довіру до Анкари як до надійного партнера та посередника – “тому для Туреччини не існує варіанта провалу угоди”.
Раніше президент РФ Володимир Путін заявив, що РФ може вийти із зернової угоди після закінчення 60 діб після її пролонгації 18 березня. Причиною є його невдоволення, що з усього обсягу експортованого Україною зерна нібито 45% йде “ситій Європі”, тоді як “голодній Африці” лише 3%. Після виходу з угод Путін має намір безкоштовно надати Африці недоотримане від України зерно.
З погрозами вийти із “зернової угоди” виступив і російський уряд. Зробити це там обіцяють у разі невиконання умов РФ – зокрема, відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті – Одеса”. Також серед вимог:
перепідключення “Россєльхозбанку” до SWIFT;
поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування;
скасування обмежень на страхування та перестрахування суден з російським продовольством і добривами, а також зняття заборони на доступ таких суден до портів;
розблокування іноземних активів і рахунків російських підприємств, пов’язаних з виробництвом і транспортуванням продовольства і добрив.
Що відомо про переговори
Раніше у міністерстві національної оборони Туреччини заявили, що переговори щодо “зернової угоди” за участю представників Туреччини, Росії, України та ООН пройдуть 10-11 травня у Стамбулі. Зокрема, буде обговорено її продовження.
Водночас там наголосили: під час переговорів заплановано “обмін думками щодо ефективного та безпечного залучення “зернового коридору”. А крім того:
обговорення питання продовження “зернової угоди”;
детальний розгляд питання щодо безпечного повернення торгових суден Туреччини та їхніх команд, заблокованих у портах України в умовах війни.
Росія зриває “зернову угоду”
Раніше у Мінінфраструктурі України повідомили, що Росія заблокувала реєстрацію та проведення інспекцій вхідного флоту в межах “зернової угоди”. Фактично зупинивши в такий спосіб її дію.
Там зазначили: такий підхід “повністю суперечить умовам чинної угоди”. Зараз очікується реакція на дії російської сторони від ООН та Туреччини.
“Російська Федерація вкотре фактично зупинила “зернову ініціативу”, відмовившись реєструвати судна на вхід та проводити інспекції. Деструктивна політика Росії унеможливлює складання інспекційного плану відповідно до процедур СКЦ, які передбачають щоденне погодження всіма сторонами плану інспекцій як на вихід, так і на вхід”, – йдеться в повідомленні.
Водночас наголошується: станом на 8 травня на інспекцію в територіальних водах Туреччини чекає 90 суден. З яких 62 йдуть під завантаження.
“Інспекції як вхідного, так і вихідного флоту призупинені. Експорт української агропродукції зерновим коридором у квітні не дотягнув і до 3 млн тонн. Україна категорично не приймає намагання РФ зупинити реєстрацію та інспектування вхідного флоту, які мають відбуватися з огляду на працюючу Ініціативу. Очікуємо на позицію партнерів, ООН та Туреччини”, – зазначили в міністерстві.