У нардепів під час війни побільшало нових авто та нерухомості

У кожного третього народного депутата України після початку повномасштабної війни з’явився новий автомобіль чи об’єкт нерухомості. Найбільша частка нових активів зафіксована у нардепів із “Довіри” та “Слуги народу” (з розрахунку на одного члена фракції). При цьому депутати все частіше вказують таке майно в деклараціях як орендоване або таке, що перебуває “в іншому праві користування”.

75_7631a0b8dc139aecd9931c94fe5eb313-quality_75xresize_crop_1xallow_enlarge_0xw_740xh_400.jpg (27.68 Kb)

Про це свідчать дані аналізу електронних декларацій нардепів. Йдеться про придбання, здійснені лише у 2022 році. Справа в тому, що термін подання декларацій за 2021 та 2022 роки вже минув, а за 2023-й – ще ні. Тому про доходи за минулий рік поки що звітували дуже небагато депутатів.

Так, лише за 2022 рік 109 депутатів Верховної Ради придбали хоча б одне нове авто. Загалом нардепи задекларували 134 нових автомобіля на додаток до вже наявних 304. При цьому варто враховувати, що формально чверть нардепів взагалі не має машин (принаймні, формально). Крім того, є й ті, хто не подав декларації.

Щодо нерухомості, то у 2022 році у депутатів Ради з’явилося 260 об’єктів. До початку повномасштабної війни квартир, будинків та земельних ділянок налічувалося близько тисячі.

Щоправда, не завжди йдеться про купівлю нерухомості – у деклараціях часто вказують житло як те, що перебуває в оренді. Те саме роблять і з автомобілями. “Такий спосіб отримання майна у користування став набагато популярнішим, ніж був до війни”, – зазначають аналітики.

Так, вони проаналізували близько 1,5 тис. квартир та машин, що з’явилися у нардепів із вересня 2019 року, тобто практично з початку їхньої депутатської каденції. Це майно поділили на дві групи: те, що з’явилося до та після 2022 року.

“Виявилося, що раніше автомобілі на 58% перебували у власності, тоді як після лютого-2022 – лише на 45% (до отримання значка народного депутата у 2019 році цифра досягала 77%). З майже тисячі об’єктів нерухомості до лютого-2022 у власності було 59%. Тепер же – лише 45% (до депутатства – 72%)”, – підрахували аналітики.

Тобто більшість майна, яке під час війни декларують депутати, або в “оренді”, або в “іншому праві користування”. У випадку з нерухомістю це може бути сервітут. Авто у такому разі може перебувати у власності (формальній чи реальній) близьких та друзів нардепа.

“Із нерухомістю зміну способу володіння ще можна якось пояснити фактором великої війни: багато хто з українців, серед яких і народні депутати, дійсно можуть не ризикувати вкладати гроші в цеглу. Але з автомобілями зміна цього фактору виглядає дивно і, скоріше за все, продиктована у тому числі небажанням народних обранців демонструвати суспільству факт купівлі авто під час війни… Кожен окремий нардеп очевидно, думав, що оренда не буде виглядати так позірно, як купівля. У кожному окремому випадку так і було б. Поки не дивишся на всі декларації разом”, – резюмують аналітики.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *