Українці все частіше звертаються до приватних психологів. Бюджет на консультації – від 350 грн до десятків тисяч. МОЗ прогнозує: потреба зростатиме. Як повномасштабне вторгнення змінює ринок приватної психотерапії
У Forbes Ukraine також є twitter. Якщо вам зручно читати нас там — підписуйтесь за цим посиланням.
«Я й раніше працювала з тривожністю, депресією, панічними атаками, – констатує психологиня й членкиня Національної психологічної асоціації Віталіна Устенко. – Але зараз кількість людей, які зіштовхнулись із цими станами, зросла в рази».
Понад 15 млн українців потребуватимуть психологічної допомоги після війни, свідчать дані МОЗ. За опитуванням КМДА, лише серед киян стабільним свій стан назвали 11%. Майже чверть опитаних у майбутньому звернеться по допомогу до психологів, а 9% уже відвідують його.
Понад половина опитаних агенцією Gradus українців оцінили стан свого психологічного здоров’я як середній. 35% опитаних не ходять до психолога, проте не виключають, що можуть до нього звернутись.
Велика війна стала потрясінням для ментального здоров’я кожного українця. Як з 24 лютого змінився попит на психотерапію та скільки коштують послуги спеціалістів?
Вибуховий попит. Скільки українців відвідують терапевтів
У перший місяць війни попит на терапію обвалився, кажуть у психологічному сервісі HoldYou, де працює близько 47 спеціалістів. Уже у квітні 2022-го обсяг платних консультацій на ринку повернувся на довоєнний рівень.
Запит на психологічну допомогу зріс після оприлюднення російських звірств на Київщині, згадує співзасновник платформи пошуку психолога pleso Олександр Бондарєв. Тоді фахівці компанії безкоштовно допомогли понад 200 людям.
До повномасштабної війни pleso пропрацювали пів року. Уже в травні 2023-го кількість консультацій там у 10 разів перевищувала довоєнний рівень. Зараз стартап надає 3000 консультацій на місяць в Україні та Польщі, каже Бондарєв.
Останні місяці попит на терапію зростає після масованих обстрілів, помітили у платформі Rozmova, яка запустилась після 24 лютого. Здебільшого це запити «на зараз», що завтра вже можуть бути неактуальними. Один із піків попиту на сервісі HoldYou припав на листопад – період обстрілів енергетичної інфраструктури. Звернень стало на 44% більше від довоєнного рівня.
Частина українців отримала безкоштовну допомогу. За неповний 2022 рік психологи та психіатри системи охорони здоровʼя прийняли близько650 000 осіб, розповідав голова МОЗ Віктор Ляшко. Частину покривають психологи-волонтери. Щомісяця на гарячу лінію «ВартоЖити» звертається 500-600 осіб, розповіла керівниця однойменної фундації Марта Гвоздь.
Досвід війни не лише створює нові виклики для ментального здоров’я – він загострює старі ментальні питання, які люди раніше могли не усвідомлювати, резюмує психологиня Устенко.