Міністр культури України Олександр Ткаченко подав у відставку. Його аргумент – непорозуміння щодо важливості культури під час війни. Хто може стати новим керманичем Міністерства та який спадок залишив по собі Ткаченко
Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.
Під час вечірнього звернення 20 липня Володимир Зеленський запропонував премʼєр-міністру Денису Шмигалю розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики. У промові президента йшлося зокрема про гостре питання останніх тижнів – публічні закупівлі, якими зловживають центральні та місцеві органи влади. «Музеї, культурні центри, символи, серіали – це важливо, але зараз інші пріоритети», – сказав Зеленський.
За дві години заявою про відставку за власним бажанням відреагував міністр Олександр Ткаченко, 57. Причина – хвиля непорозумінь щодо важливості культури під час війни.
Чому насправді йде Ткаченко – і чому зараз
Це не перша заява Ткаченка про відставку і не перше бажання з боку Офісу президента (ОП) звільнити міністра культури. У листопаді 2021 року Ткаченко вже подавав у відставку через рішення уряду забрати у Мінкульту Держкіно та з причини скорочення бюджету міністерства на 2022 рік. Втім, міністр залишився на посаді. В інтерв’ю «Українській правді» Ткаченко пояснив це тим, що його переконали аргументи колег з ОП. «Мені багато що ще треба зробити, – казав він. – В інформаційній політиці, у збереженні спадщини, у запланованих реформах».
Ткаченка хотіли звільнити ще на початку 2023-го, кажуть три співрозмовники Forbes у президентській фракції «Слуга народу» та ОП, які попросили не згадувати їхніх прізвищ через сенситивність теми, повʼязаної з коментарями про персоналії.
Міністр був одним із претендентів на звільнення і під час кадрових ротацій у січні цього року, каже член команди Зеленського, який попросив не вказувати своє імʼя. «Його кандидатуру відкладали – то через телемарафон, то через відсутність охочих зайняти його місце, але глобально через непріоритетність Мінкульту для ОП», – додав він.
Зараз Ткаченко потрапив в «ідеальний шторм», каже нардеп у президентській фракції на правах анонімності. «Запит на його звільнення у влади був давно через системний провал інформаційної політики», – кажуть два співрозмовники в Верховній Раді (ВР) та ОП, які також попросили не називати прізвищ. «Нові скандали з виготовленням серіалів (про цей скандал йдеться далі, – ред.) стимулювали запит суспільства на кадрові зміни», – додають вони.
Хто замінить Ткаченка? У влади немає чіткої відповіді, кажуть два співрозмовники в ОП та ВР. Поки установу очолюватиме міністр з приставкою «виконуючий обовʼязки», припускає нардеп з керівництва «Слуга Народу» на правах анонімності. Вірогідно, йдеться про заступника Ткаченка Ростислава Карандєєва.
Ще одна можлива кандидатура – радник голови ОП Михайло Подоляк, вважає нардеп з президентської фракції, який попросив не називати його прізвище у матеріалі. Мою кандидатуру на посаду міністра не обговорювали, зізнається Forbes Подоляк. «У цьому немає потреби – в мене вже є функції, які потрібно виконувати», – сказав він.
Яким міністром був Ткаченко
Ткаченко очолив МКІП 4 червня 2020-го. Посадовець із багатим медійним бекграундом, з 1999-го по 2005-й він був генеральним директором «Нового каналу», із 2008-го – гендиректором групи «1+1 Media». У серпні 2019-го Ткаченко став нардепом від «Слуги народу» та головою комітету ВР з питань гуманітарної й інформаційної політики.
Представники сфери медіа оцінюють діяльність Ткаченка стримано добре. У відповідь на запит Forbes у пресслужбі Starlight Media сказали, що ексміністр підтримував співпрацю медійників заради інформаційної безпеки країни – зокрема, у марафоні «Єдині новини» та інших проєктах. Командна робота над закриттям російських пропагандистських каналів у Європі, створення марафону FreeДом і швидке реагування на російські атаки контенту українських медіа – так у Starlight Media бачать заслуги Ткаченка.
З початку повномасштабного вторгнення фокус міністерства перемістився з культури на інформаційну політику. В 2023-му в бюджеті МКІП додалися майже 2 млрд грн на виготовлення телепрограм для державних потреб (марафон «Єдині новини», державний канал «ДОМ», Freedom та інше). Фінансування культурних інституцій суттєво урізали.