З батьком ніколи не було теплих стосунків. В дитинстві він здавався холодним і незграбним. То було типово для чоловіків його покоління, виховання і оточення – не знати, як показати емоції. Так його принаймні виправдовувала Меланія.
Новий номер журналу Forbes Україна
Цей матеріал із останнього номеру Forbes. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: найкращі роботодавці воєнного часу, 50 лідерок України, дилема необанку Revolut, школа СЕО від Genesis, рекорди ОККО, злет і падіння Айбокс банку, залізна леді ЗСУ та ще понад десять історій.
Читати більше Згорнути
І ще це імʼя – Меланія. Ніяких Меланій ні в класі, ні серед друзів. Це імʼя вона бачила тільки на памʼятниках на кладовищі. Всі Меланії вже повмирали. «Тато так хотів тебе назвати», – казала мама.
– У нас в роду були Меланії? – питала дівчинка.
– Не було, йому значення імені подобалось.
– А що воно значить?
– Меланія значить «чорна».
– Що?
– Чорна, як рілля.
Меланія ж була світла і все лице її було всипане веснянками.
У п’ятнадцять дізнатись, що тебе назвали «чорна» на честь чорнозему, було не надто приємно. Хоча згодом Меланія зрозуміла, що ріллю батько любив. Можливо, навіть більше за дочку. Ось вона на передньому сидінні машини – непристебнута, хто тоді пристібався? Виглядає з-за панелі на поле. Чорне, обрамлене нитками посадок, поодаль ліси. На обрії розмиваються обриси сосен.
Дерева ще голі, довкола пусто і просторо. Її очі з дитинства так звикли до простору, що вона його потім шукала навколо себе, і коли в Брюселі агентка, рекламуючи квартиру, переконувала її, що на пустирі навпроти будинку неодмінно щось буде, Меланія з радістю обрала квартиру з видом на пустир із ниткою дерев на обрії.
Батько зупиняється, виходить з машини і йде обабіч поля. Меланія чекає його всередині, у привідкриті двері задуває вітер. Таким вона пригадує його зараз: далека постать, що нахиляється до землі, присідає і виколупує насінинки, перевіряючи, чи проросли. На ньому шерстяний кашкет, розстібнута потерта куртка і сорочка. Батьком якось ніколи не виходило пишатись – завжди замучений своїми полями, забрьоханий ними. Турбулентні девʼяності підводили то інфляцією, то держзакупівлями зерна, то новими регуляціями ринку.
– Побачиш, – казав він, – земля буде дорога. Така земля, як у нас, дешева буть не може!
Меланія цією землею гралась, плуталась у заростях ромашки на окрайцях полів і слухала, як батько говорить з діловими й хитрими посередниками, нетверезими комбайнерами, знала, як виглядає кроплене і не кроплене насіння, і бродила кукурудзою.
– Тату, – казала Меланія, – поїхали на поле в ромашках!
Те поле їй здавалось оазисом посеред занудних зелених полів.
– Красиво? – казала вона захоплено, забігаючи в ромашки, які їй сягали грудей, – правда красиво?
– Некрасиво, – відказував батько. – Гербіцид поганий.
Гербіцид мав убити ромашку.
Своїй землі батько купував обновки значно частіше, ніж дружині і дочці. Імпортна борона за ціною однокімнатної квартири в Києві – це Меланія усвідомила вже років через двадцять.
Було враження, що все і завжди йшло не так: то сохне, то гниє, то є попит, то немає, то дозволений експорт, то ні, посередники, держава, гранти. Батько умів ростити, але цього було занадто мало: треба було вміти викручуватись, думати завтрашнім днем, знати шпарини в законі. А він все милувався своїми ростками і врожаями, щоб потім збути його так, що на посівну треба було стягуватись.
Їдучи з навчання потягом додому, Меланія не любила дивитись у вікно на ті самі безкраї поля переважно соняха і кукурудзи і згодом почала їздити до батьків усе рідше і все рідше бачила осінню чорну ріллю і весняні зелені клапті полів.